Hlavní navigace

Giganti se dohodli. Končí zneužívání AirTagů a dalších lokátorů ke sledování

13. 5. 2024

Sdílet

sledování, bluetooth lokátor Autor: Computerworld.cz s využitím Dall-E

Apple a Google přicházejí s funkcí, která uživatelům zařízení se systémy iOS a Android zašle upozornění, když odhalí, že někdo používá Bluetooth lokátory k nežádoucímu sledování polohy uživatelů. 

Už vás někdo sledoval pomocí AirTagu?

Toto opatření omezí zneužívání lokátorů, jejichž primární funkcí je monitorovat osobní věci. Počínaje dneškem začleňuje Apple tuto funkci do iOS 17.5 a Google do zařízení se systémem Android 6.0 a novějším. 

Díky této novince teď mohou zařízení upozorňovat uživatele, že u sebe po delší dobu mají neznámý Bluetooth lokátor, a to bez ohledu na to, s jakou platformou je zařízení spárované.

Pokud tedy uživatel dostane upozornění na své zařízení s iOS, znamená to, že u sebe má cizí AirTag, zařízení sítě Najít nebo jiný kompatibilní Bluetooth lokátor. Může nastat situace, kdy je lokátor připevněný k něčemu, co si uživatel od někoho zapůjčil, ale pokud tomu tak není, uživatelé si mohou na iPhonu zobrazit identifikátor lokátoru, přehrát zvuk pro snazší nalezení lokátoru a podle návodu ho deaktivovat. Výrobci Chipolo, eufy, Jio, Motorola a Pebblebee potvrdili, že v budoucnu vyrobené tagy budou s touto funkci kompatibilní. 

Jak zvrátit problematickou aktualizaci Windows Přečtěte si také:

Jak zvrátit problematickou aktualizaci Windows

Tato spolupráce napříč platformami, která je první svého druhu v odvětví a která zohledňuje perspektivy jak komunity, tak průmyslu, nabízí výrobcům pokyny a osvědčené postupy, pokud se rozhodnou do svých zařízení zabudovat funkce umožňující odeslání upozornění na nežádoucí sledování. 

Tímto však spolupráce Applu, Googlu a organizace Internet Engineering Task Force nekončí. Společně totiž vytvořili pracovní skupinu pro odhalování nežádoucího sledování pomocí lokátorů, která se bude zabývat vývojem oficiální normy pro tuto technologii.

 

Získejte pro svůj produkt či službu ocenění IT produkt roku! Soutěž „IT produkt roku“ vyhlašuje redakce Computerworldu s cílem vyzdvihnout výrobky disponující vlastnostmi, které je významně odlišují od konkurenčních produktů stejné kategorie. Může přitom jít jak o celkově inovativní pojetí produktu, tak o jednotlivé funkční zdokonalení, výrazně zjednodušené ovládání nebo třeba o výjimečně příznivou cenu.

Soutěž probíhá ve třech samostatných kolech v kalendářním roce a každý postupující produkt či služba do jednoho ze tří finálových kol získává právo na titul IT produkt roku.

Máte-li zájem účastnit se soutěže IT produkt roku, neváhejte. Kontaktujte nás prosím na itprodukt@iinfo.cz.

O přihlášku a více informací si můžete napsat nebo zavolat na telefonech 776 204 420 nebo 604 266 707 či 725 326 893, případně na také na adrese itprodukt@iinfo.cz.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality