Hlavní navigace

Google nafotí Prahu do služby Street View

8. 4. 2009

Sdílet

Stane se tak prvním českým městem, zastoupeným v Google Street View, i když poměrně detailní snímky z Prahy již nyní nabízejí některé konkurenční služby.

Ještě tento měsíc by ji totiž měl navštívit speciální automobil, který je vybaven panoramatickou kamerou, s níž vytváří detailní fotografie míst, jimiž projede. Fotografování pražských ulic a náměstí by mělo trvat několik týdnů a následně budou snímky zpracovány a uloženy na serverech Google. Ve službě Street View, která je dostupná z aplikací Google Earth či Google Maps se tak podle odhadů Praha objeví někdy v druhé polovině letošního roku.

Fotografování veřejných míst Googlem pro službu Street View má řadu příznivců i odpůrců. Na jednu stranu se díky rozsahu pokrytí jedná prakticky o bezkonkurenční projekt, který umožní uživatelům udělat si velmi dobrou představu o místech, která nikdy nenavštívili (někteří vizionáři dokonce uvažují, že tímto směrem by se mohla ubírat budoucnost turistiky, samozřejmě při dostatečném rozšíření o třetí dimenzi obrazu a dostupných zobrazovacích – nejspíše náhlavních – zařízení, neboť člověk by se mohl procházet nejrůznějšími místy bez omezení, aniž by se zvedl od svého stolu), ale na druhou stranu řada vytofografovaných občanů je proti umístění jejich snímku na internetu, což nyní Google řeší speciálním algoritmem pro rozmazávání obličejů, a dokonce již došlo k řadě afér s vyfocení míst se strategickým významem.

Asi nejznámější je případ americké vojenské Sam Houston, kde byly vidět např. i detaily výzbroje a rozmístění strážních stanovišť. Více o té této aféře najdete v článku Mapy od Google trnem v oku Pentagonu!

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?