Hlavní navigace

Google přechází z Windows na Mac/Linux, důvodů je více

6. 6. 2010

Sdílet

Google v tomto týdnu oznámil, že většina jeho zaměstnanců přestane používat Windows. Jaký důvod k tomu internetový gigant opravdu má?

Pokud Google s více než 20 000 zaměstnanci opravdu přestane používat Windows, ušetří na licenčních poplatcích miliony dolarů. Licenční podmínky Windows pro takto velké zákazníky Microsoft vždy šije na míru, takže přesného čísla se bohužel nedopátráme. Google v tomto týdnu oznámil, že svým zaměstnancům dá místo Windows na výběr mezi Macem nebo Linuxem. Důvod přechodu z PC je ale podle expertů spíše než otázkou peněz otázkou bezpečnosti. Podle zdrojů uvnitř Googlu totiž internetový gigant co se bezpečnosti týče trochu znejistěl při kybernetických útocích na jeho systémy, které se odehrály v zimě.

Tehdy útočníci využili bezpečnostní díry ve Windows a prohlížeči Internet Explorer. Avšak i když zdroje z Googlu tvrdí, že důvod přechodu je bezpečnost, existují zde určitě i jiné důvody jako například Chrome OS, vlastní operační systém Googlu, jehož vydání se blíží mílovými kroky. Dalším důvodem by podle zahraničních médií mohlo být, že Google "to chce natřít Microsoftu" a ukázat ostatním firmám, že se bez Windows obejdou. A posledním důvodem byl jednoduše mohl být...tisk. Zrušením tisíců licencí Windows se Google totiž zcela jistě (zdarma) zviditelní v médiích.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?