Hlavní navigace

Google představil kontrolu uniklých hesel, integruje ji do Chromu (1)

6. 10. 2019

Sdílet

Google rozjel funkci kontroly uniklých hesel ve webovém rozhraní, přičemž se jedná o součást jeho snahy integrovat do Chromu systém upozornění.

Služba nese název „Password Checker“ a spočívá v kontrole kombinací přihlašovacích údajů uživatele uložených ve vlastním správci hesel prohlížeče. Tyto kombinace pak porovnává s databázemi známých úniků kombinací uživatelských jmen a hesel, přičemž samozřejmě hlásí, nalezne-li nějakou shodu.

Webovou verzi lze nalézt na stránce passwords.google.com, což je zastřešující web pro uživatele Chromu, kteří prohlížeč používají zaregistrováni ke svému účtu Google, a kteří tento účet využívají k synchronizaci dat – včetně hesel – mezi instalacemi Chromu na různých zařízeních.

Po odeslání požadavku na kontrolu hesla vrátí Google výsledky přímo do Chromu a řadí je do následujících seznamů: účty využívající již zneužité kombinace uživatelských jmen a hesel; účty, u nichž daný uživatel použil stejné heslo (před čímž mnozí bezpečnostní experti varují); a účty, které využívají slabá hesla.

V této chvíli není přímo do Chromu integrováno nic, minimálně ne do jeho „nejvychytanějšího“, stabilního buildu; spuštěn byl pouze externí „dashboard“ ve webovém rozhraní.

Jak ovšem Google oznámil v uplynulém měsíci při příležitosti vydání verze Chrome 77, má v plánu implementovat systém upozornění na uniklá hesla právě přímo do svého prohlížeče. Detaily v té době chyběly, nicméně záměr byl jasný: Chrome by měl dostat něco podobného jako Firefox – tuhle funkci chce Mozilla do svého řešení integrovat už zhruba za tři týdny.

Pokračování

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?