Hlavní navigace

Google představil kontrolu uniklých hesel, integruje ji do Chromu (2)

7. 10. 2019

Sdílet

Předchozí díl

Nový systém kontroly hesel je v současné době součástí verze Chrome 78 Beta (build těsně před stabilní verzí Stable) pro Windows, jakož i méně stabilního Chromu 79 Canary pro Windows i macOS. V této chvíli je však zatím skrytý v rámci částečně utajené obrazovky nastavení.

Pro jeho aktivací je třeba do adresního řádku prohlížeče napsat chrome://flags; následně do pole vyhledávání napíšete passwords a zobrazí se vám možnost Password Leak Detection. Napravo od ní pak z vyskakovacího seznamu vyberte možnost Povoleno. Nakonec Chrome restartujte.

Pro ověření aktivace systému upozornění zvolte v hlavním menu (pod vertikální elipsou napravo) možnost Nastavení, pod možností Automatické vyplňování zvolte Hesla a zde hledejte položku Zkontrolovat bezpečnost hesel. Přepínač napravo by měl být v poloze „zapnuto“.

Kdykoliv uživatel vloží kombinaci uživatelského jména a hesla, jež byla v minulosti součástí nějakého úniku, měl by Chrome zobrazit varování, že dané heslo uniklo a je třeba ho změnit. Computerworld to však vyzkoušel s rozporuplnými výsledky: zatímco někdy u prokazatelně zneužitelných kombinací varování vyskočilo, jindy nikoliv.

Ve chvíli, kdy se varování zobrazí, uvidíte i tlačítko Zkontrolovat heslo. To stiskněte a prohlížeč otevře online kontrolu hesel, tedy tu, která funguje už nyní.

V září Google oznámil, že má v plánu celý tento systém varování implementovat do Chromu 78, který má vyjít 22. října. Shodou okolností jde o stejné datum, kdy má svůj výše zmíněný systém představit také Mozilla ve svém Firefoxu.

Pokračování

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?