Hlavní navigace

Huawei už přišel na to, jak obejít embargo na přístup k aplikacím Google

5. 8. 2022

Sdílet

Máte-li rádi mobilní telefony čínské smartphony Huawei a zároveň patříte k (velmi široké) skupině uživatelů zamčených v ekosystému Google Mobile Services (GMS), tak na vás tvrdě dopadl zákaz přístupu Huawei k nejen aplikacím Google. 

Na nových telefonech Huawei si prostě aplikace jako Gmail, Google Maps, WhatsApp nebo Facebook nepustíte. Americká administrativa to z obav o špionáž zakázala. A řekneme si na rovinu, androidí smartphone bez Google aplikací není prakticky použitelný. 

I když na embargo Huawei poměrně rychle zareagoval, upravil si Android na vlastní operační systém Harmony OS a začal propagovat svůj vlastní appstore, kde se snaží rozšiřovat nabídku aplikací, mělo na něj embargo drtivý dopad. Smartphony se po světě prakticky přestaly prodávat a Huawei se přeorientoval spíš na nositelnou elektroniku – hodinky a sluchátka. 


O2 na chvíli vrací do hry kartu za tři stovky a 100 GB dat
Přečtěte si také:

O2 na chvíli vrací do hry kartu za tři stovky a 100 GB dat

Ale ani ve vývoji nových smartphonů neustal – kupříkladu si připravil ohebný smartphone Pocket 50 a řadu mobilů střední třídy. Stále to jsou telefony s vynikajícím zpracováním, rychlým nabíjením, dlouhou výdrží a skvělým fotoaparátem, ale kvůli chybějícím aplikacím to pořád nejsou plnohodnotně využitelné telefony. Čínská firma se samozřejmě snaží přijít na způsob, jak embargo obejít. 

Nejnovějším pokusem je aplikace Gspace. V podstatě nejde o nic jiného než emulátor staršího telefonu Huawei. My jsme Gspace vyzkoušeli právě na skládacím Pocket 50, kde Gspace předstírá, že mobil je vlastně P30 (poslední top telefon Huawei s neomezeným přístupem k GMS). Tím obchází Huawei blokaci a dovede se připojit Google Play Store a stahovat libovolné aplikace z obchodu. V prostředí Gspace se pak dají všechny aplikace i spouštět a používat.

Podíváte se tedy na Facebook, pustíte si YouTube anebo najdete cestu přes Google Maps. Problém je, že aplikace fungují pouze v emulaci Gspace, jakmile prostor Gspace opustíte, aplikace se nerozeběhnou, nedostáváte žádné notifikace, neběží na pozadí ani se samy neaktualizují. 


Coffee Break – Chytré kamery odsouvají povolání kvalitáře do učebnic na úroveň platnéřů či dráteníků
Přečtěte si také:

Coffee Break – Chytré kamery odsouvají povolání kvalitáře do učebnic na úroveň platnéřů či dráteníků

Zatím největším pokrokem je přidání zástupců aplikací z Gspace přímo na plochu, takže nemusíte třeba pro Gmail spustit nejdřív Gspace a v něm Gmail, ale rovnou Gmail emulovaný prostřednictvím Gspace. Chodí tu samozřejmě i jiné aplikace třeba OneDrive. 

Jenže nic není zadarmo – při používání Gspace se tak buď musíte koukat i na reklamy nebo si služby aplikace předplatit nebo jednorázově necelých 500 korun. 

Jestli vám tato negativa stojí za využívání telefonů Huawei, tak hurá do toho. Vzhledem k aktualizacím Gspace se dá předpokládat, že se její vlastnosti budou nadále zlepšovat.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?