Hlavní navigace

Intel nabídl vlastní podobu platformy Hadoop, chce akcelerovat přijetí big dat

Sdílet

Pavel Louda 1. 3. 2013

Oficiálně se projekt nazývá Intel Distribution for Apache Hadoop, má podobu open source a zahrnuje všechny klíčové části platformy Hadoop, které Intel doplnil o nástroje pro vývoj a ladění aplikací. Posledně jmenované prvky ale Intel vytvořil sám a tudíž nejsou součástí open source zdrojů. Intel bude podle svých slov pro svou distribuci nabízet podporu a údržbové služby.

Podle Intelu přijetí Hadoopu bude podstatně vyšší, pokud za ním budou stát velká a stabilní jména, jako je třeba Intel. Sama firmy se prý této platformě intenzívně věnuje už více let a teď se rozhodla na tento trh vstoupit intenzívněji.
Hadoop zahrnuje relativně velký počet open source projektů, které společně spolupracují tak, aby uživatelům usnadnili ukládání, správu a analýzu rozsáhlých objemů dat. Využívají ji firmy především  pro dolování užitečných informací z webových logů, z protokolů historie transakcí či dalších zdrojů, jejichž obsah jim může přinést cenné údaje pro podnikání.
Intelovská distribuce zahrnuje Hadoop Distributed File System, Hadoop Processing Framework, Hive a Hbase. Intel tyto komponenty také přizpůsobil, aby byly schopny využít specifických vlastností jeho čipů – například jde o procesorové instrukce, které akcelerují šifrování  AES.

Našli jste v článku chybu?