Hlavní navigace

Intel se na IDF podělil o svou vizi budoucnosti

14. 4. 2010

Sdílet

Intel se podělil o svou vizi budoucnosti


IDF odstartovalo přednáškou Davida „Dadiho“ Perlmuttera, výkonného viceprezidenta a generálního manažera divize Intel Architecture Group (IAG). Představil vizi společnosti Intel, která umožní naplno využít potenciál ukrytý ve společně propojených zařízeních.

„Do roku 2015 vzroste počet připojených uživatelů o jednu miliardu. Zároveň stoupne počet různých typů elektronických přístrojů a s tím i hodnota jednotného uživatelského prostředí,“ prohlásil Perlmutter.

Perlmutter se ve své přednášce rovněž zmínil o novinkách týkajících se nové generace procesorů Intel CoreTM, které používají mikroarchitekturu Intel prozatímně označovanou Sandy Bridge. Tyto procesory by se měly ve výrobě objevit koncem roku 2010. Sandy Bridge vychází z druhé generace technologického procesu Hi-K 32nm. Jako vůbec první budou tyto procesory podporovat instrukce Intel Advanced Vector Extension (Intel AVX).

ProcesorIntel AVX představuje značné urychlení trendu směřujícího k pohyblivým jednorázově náročným výpočtům v obecných aplikacích, jako je zpracování fotografií, videa a zvuku, nebo v technických aplikacích včetně 3D projektování a analýzy, ve vědeckých simulacích a finančních analýzách. Sandy Bridge bude rovněž podporovat instrukce Intel AES New Instructions (Intel AES-NI), což je sedm softwarových instrukcí, které zajišťují šifrování a dešifrování dat. Vedle toho bude mikroarchitektura Sandy Bridge vybavena grafickým jádrem šesté generace a akcelerací pro „floating point“, zpracování videa a náročných multimediálních aplikacím.

Vedle toho se David Perlmutter zmínil o způsobu, jímž Intel nabízí nové možnosti práce s TV. Jde o „Smart TV“ neboli „inteligentní TV“, u níž je internet plynule začleněn do televizního vysílání spolu s možností osobních úprav a vyhledáváním. Základem této nové funkce je nový systém-na-jednom-čipu (SoC) Intel AtomTM CE 4100, který je určen pro spotřební elektroniku a podle Intelu nabízí vysoký výpočetní výkon, dekódování audia a videa a vyspělou grafiku. Tento procesor má televizní vysílání obohatit o osobní obsah, oblíbené internetové stránky a sociální sítě. Nový procesor CE 4100 je určen pro taková zařízení, jako jsou přehrávače disků Blu-ray, set-top boxy a digitální TV. Všechny tyto formáty totiž mohou uživatelům poskytnout zážitek s „inteligentní TV“.

Procesor Intel AtomTM používá flexibilní nízkonapěťový design, takže je využitelný v širokém spektru zařízení od PDA přes notebooky až po spotřebitelskou elektroniku a integrované aplikace. Jádro procesoru Intel Atom se vyznačuje nízkou spotřebou, nízkou cenou i malými rozměry. Vzhledem k tomu, že se rozvoj mobilního internetu dotýká stále větší skupiny zařízení, nevyhnul se David Perlmutter ve své řeči ani nové generaci PDA zařízení včetně tabletů a smartphonů. Detailně nastínil, jak Mooreův zákon v kombinaci s novou architekturou, designem a novými výrobními postupy pomůže společnosti Intel lépe proniknout i do segmentu s nižším příkonem.

IntelDalší zmíněnou platformou byla Moorestown, která by měla být představena ještě v první polovině tohoto roku. David Perlmutter zdůraznil, že Intel předělal architekturu platformy a zavedl řadu inovativních metod, jako je například řízení spotřeby operačním systémem nebo distribuované používání příkonu, a to za účelem dosažení vyššího výkonu a větších úspor v nepoužívaných i používaných sekcích procesoru. Nový procesor nabídne až 50násobnou úsporu ve fázi nečinnosti a 10násobnou úsporu při přehrávání audia oproti první generaci platformy Menlow.

Perlmutter též prozradil, že Intel spolupracuje s výrobci počítačů Tongfang a Hanvon na uvedení nového Classmate PC, které bude kombinovat estetickou stránku s vysokou odolností a svým uživatelům nabídne  funkčnost PC,   elektronické čtení a v neposlední řadě i vyšší výkon a energetickou účinnost. Další možné použití se pak otevírá díky displeji, který je dotykový.

Jako druhá na akci promluvila Renee Jamesová, viceprezidentka společnosti Intel a generální ředitelka divize Software and Services Group, a sice o vizi společnosti Intel vytvořit bezbariérové uživatelské prostředí pro telefony, automobily i domácnosti a poskytnout uživatelům vyšší konzistentnost a lepší přístup k informacím. Renee Jamesová rovněž zdůraznila, že jednotné operační prostředí napříč společnou výpočetní architekturou může vývojářům zajistit širší dosah a snazší přístup ke koncovým uživatelům v jakémkoli tržním segmentu.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality