Hlavní navigace

Internet má nového předsedu, čeká ho práce na generických doménách

28. 6. 2011

Sdílet

Kromě diskuze o generických doménách došlo i k potvrzení, že další evropské zasedání ICANNu bude za rok v Praze. To lze interpretovat jako velké uznání pro Česko od mezinárodní komunity. Také představenstvo ICANNu bylo mírně obměněno. Jeho předseda, Peter Dengate Thrush, se rozloučil s komunitou poté, co mu vypršel mandát.

Do představenstva byl nominován na konci roku 2005 organizací ccNSO, což je sdružení národních domén (ccTLD). Předsedou byl zvolen na konci roku 2007 a přebíral tuto funkci po téměř legendárním Vintovi, což jistě nebylo jednoduché. A právě tato změna, jako by znamenala určitý přelom v dějinách ICANNu. Za Peterova předsednictví se staly tři významné události, které stojí za to zmínit.

1. Zprovoznění prvních dotIDN domén v procesu zvaném ccTLD Fast Track.
2. Ve své funkci skončil dlouholetý ředitel Paul Twomey a byl vybrán ředitel nový Rod Beckstrom.
3. A pochopitelně již silně mediálně probírané schválení startu nových generických domén. To je věc, se kterou bude Peter asi hlavně spojován.

Na jeho místo nyní nastupuje skutečný mohykán a stávající místopředseda Steve Crocker. Ten je jedním z otců zakladatelů, je autorem RFC dokumentu číslo 1. Steva čeká hodně práce. Pravidla vzniku nových generických domén stále nejsou zcela hotova. Jistě bude muset absolvovat ještě mnoho jednání s vládním výborem – GAC. A v průběhu toho jej čeká neméně komplikovaná věc, kterou bude revize kontraktu stávajícího ředitele Roda Beckstroma. Rod je člověk poměrně výrazný a už si vysloužil i mnoho kritiky. Za jeho éry ICANN opustilo mnoho zaměstnanců a některé jeho kroky vzbudily rozpaky. Uvidíme, jak se k tomuto Steve postaví.

Po Peterovi, jež je původem právník, se kormidla opět ujímá člověk z technické komunity. Bude zajímavé sledovat, jak se tato změna odrazí v projevu ICANNu.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?