Hlavní navigace

iPhone slaví deset let

29. 6. 2017

Sdílet

Jobs měl samozřejmě na mysli původní iPhone, každopádně jedno z nejvlivnějších zařízení spotřební elektroniky moderní éry. Právě dnes iPhone slaví deset let.

První smartphone od Applu byl průlomovým zařízením, které porušovalo hned několik technologických trendů – například mu chyběla klávesnice – ale nebyl to úspěch „přes noc“ a zdaleka nebylo perfektní. První iPhone byl neuvěřitelně drahý, chyběla mu 3G konektivita a neměl vyjímatelnou baterii, což jsou reálné stížnosti uživatelů z té doby.

Navzdory tomu všemu se původnímu iPhonu dost věcí podařilo poměrně dobře. Jeho uživatelské rozhraní bylo neuvěřitelně intuitivní, pozitivního hodnocení se dočkal i slušný širokoúhlý displej. Postupem času Apple zařízení využil pro spouštění App Storu a revoluci v mobilní fotografii. A kromě toho přivedlo pár tvrdohlavých společností odolných vůči změnám do zapomnění (za všechny jmenujme BlackBerry a Microsoft; hovoříme stále o mobilním segmentu).

První dva modely iPhonu nabízely 4 nebo 8 GB interního úložiště a prodávaly se v USA za 499, respektive 599 dolarů s dvouletým kontraktem (sic!). Do prodeje přišly 29. června 2007 a před obchody se již tehdy řadily stovky zájemců o koupi, z čehož se postupem času stala tradice.

V uplynulé dekádě Apple přežil několik kontroverzní, tvrdou konkurenci i smrt svého vizionářského spoluzakladatele, a zůstal nejhodnotnější značkou světa. Bez iPhonu by dnes Apple byl úplně jinou společností. A segment spotřební výpočetní techniky úplně jiným segmentem.

Zdroj: Techspot.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?