Hlavní navigace

Kolik reklamy zkonzumujete na komunitních webech?

23. 7. 2009

Sdílet

Na komunitních webech hraje reklama stále důležitější roli

 

Včera jsme vás informovali o výzkumu z května 2009, který realizovala agentura Mediaresearch.  Druhá část výzkumu, kterou přinášíme dnes, zjišťovala především postoje respondentů ke sdílení informací o značkách, produktech a službách, zapojení se do sympatizujících skupin, postoje k internetové reklamě na komunitních webech.

Více než čtvrtina respondentů, kteří mají profil na komunitních webech, se již stala příznivci nějaké značky, produktu nebo služby. Ochota zapojit se do komunity, jež by sdružovala lidi se stejným zájmem o určitou značku, určitý výrobek nebo službu je nejvyšší u nejmladší generace také u nejaktivnějších uživatelů komunitních webů. Cca polovina respondentů, kteří mají na komunitních webech alespoň jeden profil, uvedla ochotu zapojit se v těchto kategoriích.


Na otázku, proč by se lidé do takové komunity či skupiny zapojili, odpovídali respondenti nejčastěji následující důvody:
•    výměna zkušeností a názorů (i subjektivních),
•    informace a novinky o značce, produktu, službě,
•    vyjádření spokojenosti s výrobkem, službou,
•    setkání se s lidmi se stejným zaměřením,
•    zájem o značku, výrobek či službu,
•    zvědavost, zábava,
•    podpora prodejce, kvality, aj.

Žena s notebookem

Přitom polovina respondentů (vlastnících alespoň 1 profil) již na komunitních webech o značce, výrobku či službě diskutovala a dostala doporučení od nějakého člena komunitního webu. Tato doporučení posílá ostatním členům komunitních webů alespoň někdy 37 % respondentů s vlastním profilem. Necelá polovina respondentů, kteří mají profil na komunitním webu (45 %), dostala od jiného člena komunity odkaz na internetovou reklamu (i videoreklamu). Internetovou reklamu sama posílá třetina respondentů (vlastnících alespoň 1 profil).

Více než třetina respondentů přiznává, že si díky komunitním serverům začalo více všímat určité značky, produktu či služby. U 30 % respondentů se v rámci těchto aktivit zlepšilo mínění o značce, produktu či službě a čtvrtina respondentů učinila v rámci návaznosti na doporučení konkrétní nákup. Více než pětina respondentů učinila nákup nějakého produktu či služby v závislosti na prezentaci a reklamě. Menší část respondentů (17 %) však také uvádí, že se v závislosti na aktivitách na komunitních serverech zhoršilo jejich mínění o značce, produktu či službě.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?