Hlavní navigace

Lufthansa zavádí internetové připojení na palubách letadel

13. 10. 2009

Sdílet

Lufthansa zavádí internetové připojení na palubách letadel


Lufthansa v polovině příštího roku po delší odmlce znovu spustí svoji službu palubního širokopásmového připojení k internetu s názvem FlyNet. Cestující tak budou mít možnost  komunikovat za letu prostřednictvím internetu. Nový systém navíc umožní přenos dat prostřednictvím mobilních technologií GSM/GPRS. Díky systému FlyNet získají cestující v brzké době nejen možnost bezdrátového připojení k internetu (WLAN), ale také budou moci posílat SMS a využívat datových služeb prostřednictvím „chytrých“ mobilních zařízení jako PDA, iPhone nebo BlackBerry.

Lufthansa se na zavedení širokopásmového připojení zaměřuje úmyslně, je totiž předpokladem pro neomezené užívání internetu, e-mailový přenos dat a přístup do VPN. Jen vysokorychlostní připojení navíc v budoucnosti umožní provoz aplikací využitelných například v oblasti telemedicíny, kdy bude možné na zem přenášet informace o vitálních funkcích přepravovaných pacientů.

 

Notebook v letadle

Cestující se zařízeními kompatibilními s technologiemi WLAN nebo GSM/GPRS se mohou připojit z kteréhokoli místa na palubě, stejně jako to dělají na zemi. V závislosti na přístroji, který používají (laptop nebo mobilní telefon), si rovněž mohou zvolit způsob platby za tuto službu: buď jim účet vystaví přímo poskytovatel mobilních služeb, nebo zaplatí kreditní kartou. Na výběr bude několik různých cenových modelů – od poplatku za hodinové užívání služby až po měsíční paušál. Za bezdrátové připojení k internetu pasažéři budou moci platit i mílemi nasbíranými v rámci věrnostního programu. Přesné ceny za jednotlivé produkty a služby společnost uveřejní později. Postupem času Lufthansa tuto službu nabídne na všech dálkových letech.

Lufthansa současným projektem navazuje na své zkušenosti s produktem FlyNet. Už 15. ledna 2003 totiž vzlétl  první linkový let, jenž na palubě nabízel širokopásmové internetové připojení. Mezi květnem 2004 a koncem roku 2006, kdy byla služba stažena tehdejším partnerem Lufthansy, společností Connexion by Boeing, získalo širokopásmové internetové připojení přes WLAN určitou popularitu. Technologií FlyNet bylo vybaveno 69 dálkových letadel společnosti Lufthansa.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?