Hlavní navigace

Microsoft se dohodl s Qualcommem, desítky můžou na ARM

8. 12. 2016

Sdílet

…přičemž základem jsou dvě významná vylepšení – kompatibilita s mainstreamovými Win32 aplikacemi, které si uživatelé plnohodnotných Windows užívají už léta, a nová generace ARM čipů, na nichž tyto aplikace mohou běžet.

Microsoft na konferenci v Číně ve čtvrtek ráno oznámil, že uzavřel smlouvu o partnerství se společností Qualcomm, která umožní výrobu nových, nízkonákladových PC. Ty mají postupně nahradit tablety s Windows postavené na platformě Intel Atom, což je čip, který se už víceméně nevyrábí.

Tradiční aplikace pro Windows mohou běžet jen na čipech x86, nikoliv ARM. To je hlavním důvodem, proč se Windows RT neprosadily. Aby to obešel, spolupracuje Qualcomm s Microsoftem na emulaci x86 příkazů.

Hlavním důvodem k tomuto kroku je očekávaný pokles trhu počítačů jako celku, ale zároveň růst nízkorozpočtových laptopů a zařízení 2 v 1. Toto oznámení tedy slibuje, že budoucí čipy Qualcomm budou moci pohánět takový hardware a zároveň spouštět aplikace, jako je Photoshop, efektivně využívat baterii a dostávat se ke spotřebitelům za přijatelné ceny.

Podle zdrojů blízkých Microsoftu a Qualcommu se partnerství točí okolo čipsetu Qualcomm Snapdragon 835, který je nyní ve výrobě a měl by začít být dodáván v první polovině roku 2017. První počítače s Windows a ARM by se pak na trh mohly dostat někdy v polovině druhé.

Zdroj: PCWorld.com

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?