Hlavní navigace

Microsoft uvádí Silverlight 3 a Expression 3

11. 7. 2009

Sdílet

Microsoft uvádí Silverlight 3 a Expression 3


Microsoft zpřístupnil již třetí generaci své internetové platformy Silverlight včetně nové verze vývojového nástroje Expression, jež má usnadňovat vývoj moderních internetových aplikací s důrazem na multimédia. Rozšiřováním funkcí platformy Silverlight a novými funkcemi pro zrychlení vývoje multimediálních aplikací reaguje Microsoft na poptávku ze strany svých partnerů i koncových uživatelů. Devět měsíců po uvolnění technologie Silverlight 2 využívá aplikace vytvořené na této platformě dle tvrzení Microsoftu již více než třetina všech uživatelů internetu. V České republice pomocí technologie Silverlight například zpřístupňuje Teléfonica O2 ve spolupráci se společností BPA sport marketing bezplatné přenosy z Extraligy ledního hokeje na portálu tv.hokej.cz. Automobilové a zábavné pořady českých televizí Barrandov, Prima a Z1 zase využívají této technologie při internetovým vysílání a se Silverlightem se také seznámili diváci internetových přenosů z Wimbledonu televizní stanice NBC Universal.

Microsoft v rámci technologie Silverlight 3 a vývojového nástroje Expression 3 představuje celou řadu vlastností, které vývojářům umožní vytvářet multimediální aplikace:

•    Expression SketchFlow. Čtyři měsíce od oznámení na konferenci MIX 09 se technologie SketchFlow dostává mezi vývojáře. Její přínos spočívá ve schopnosti rychle vytvářet prototypy budoucích aplikací a vkládat do projektu textové i grafické připomínky v rámci celého vývojového týmu.

•    Mimo prohlížeč / Out of Browser. Silverlight 3 přináší možnost spouštět Silverlight aplikace i mimo webový prohlížeč. Díky tomu je možné přenést interaktivní webové prezentace na optická média nebo USB paměťové prvky při zachování stejné funkcionality, jakou má aplikace na webu. Stejně tak je možné Silverlight aplikace spouštět na osobním počítači bez připojení k internetu.

•    Plynulé internetové vysílání / Smooth Streaming. Funkce Smooth Streaming, která je součástí Internet Information Services 7.0 (IIS7) Media Services, umožňuje v kombinaci s prostředím Silverlight 3  vysílat v internetovém prostředí videa v HDTV kvalitě s rozlišením 1080p.

Kromě výše zmíněných novinek přináší Silverlight 3 mnoho dalších nových funkcí zaměřených na zvýšení produktivity práce vývojářů, včetně zabudované podpory pro využívání 3D grafických karet. Tato funkce zajišťuje vyšší kvalitu grafiky a snižuje zátěž na procesor počítače. Samozřejmostí je také úzké provázání vývojového prostředí Expression Studio 3 se systémem Visual Studio.

Všechny novinky se dočkají představení v průběhu virtuálního slavnostního uvedení na trh, které proběhne na http://www.seethelight.com. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet různé produkty, navštívit stánky zákazníků a partnerů společnosti Microsoft a seznámit se s novinkami v oblasti digitálního designu. K dispozici budou také záznamy přednášek z dnešního uvedení produktů na trh.

Silverlight 3 je okamžitě zdarma dostupný ke stažení z http://www.microsoft.com/silverlight. Uživatelé předchozí verze získají aktualizaci automaticky. Expression Studio 3 bude dostupné během následujících 30 dnů, a to včetně 60denní bezplatné zkušební verze dostupné na http://www.microsoft.com/expression/try-it. Expression s funkcí SketchFlow je už nyní ke stažení ve verzi Release Candidate.

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?