Hlavní navigace

Microsoft v roce 2017: vzestupy a pády Redmondu - 1. díl

29. 12. 2017

Sdílet

Uplynulý rok stojí za zmínku kvůli dvěma obětem: (konečně) skončil mobilní byznys Microsoftu a také Groove Music, hudební předplatitelská služba, od níž Microsoft upustil ve prospěch Spotify. Celkově by se dalo říct, že software a služby Microsoftu neuspěly ani zdaleka tak dobře jako jeho hardware, kde se všeobecně dobrého přijetí dočkala nová generace zařízení Surface, jakož i konzole Xbox One.

Otrávenost však zahalila téměř všechny jasné body v cestování mapě Microsoftu: Surface Laptop, Surface Book 2 a Windows 10 Fall Creators Update. Nepomohlo ani to, že management podle všeho vycítil, že budoucnost Microsoftu představují i usedlé podnikové produkty Azure a Office 365. Nad plány Microsoftu pro rok 2018 tedy visí otazníky. Určitá jiskra by tam byla, ale bude to zajímat spotřebitele?

Pád: konec Windows Phone (2000-2017)

Telefony s Windows zemřely ve věku okolo 17 let. Jejich historie započala vydáním Pocket PC 2000 v dubnu 2000. Od té doby snahy Microsoftu v oblasti mobility několikrát změnily jméno – do tohoto období patří řada verzí „Windows Phone“. V jedu chvíli byl Microsoft dokonce téměř dominantním dodavatelem operačních systémů pro smartphony, ale nakonec to zazdil začarovaný kruh klesajících zdrojů na vývoj a migrace uživatelů na Android a iOS. Poslední, k nezdaru odsouzenou inkarnací byla verze Windows 10 Mobile, která s sebou stáhla i kdysi skvělou řadu smartphonů Lumia, jakož i několik partnerství s externími výrobci telefonů, která nakonec vyšuměla do ztracena. Systém teď víceméně přežívá a přežívají i mnohé aplikace Microsoftu napsané pro iOS a Android.

Pokračování

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?