Hlavní navigace

Míra softwarového pirátství klesá, výše odškodnění však stoupá

29. 1. 2013

Sdílet

Kompenzace poškozeným softwarovým firmám se vloni v průměru zvýšila o 5 procent: z 286 tisíc na zhruba 300 tisíc korun. Nejvyšší se loni pohybovaly okolo 700 tisíc korun.

Uvedené částky nezahrnují náklady na soudní řízení a právní zastoupení: „Ty obvykle navýší náklady o dalších 10–15 procent,“ říká Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.

Podle něj se užívá 35 procent softwaru v česku nelegálně. „Letos očekáváme pokles míry softwarového pirátství minimálně o další procentní bod: z 35 na 34 procent. Ve firmách se daří pirátství dlouhodobě úspěšně potírat. Problematické jsou stále domácnosti, kde nelegálního softwaru přibývá, ale i tam se daří míru pirátství snižovat díky novým obchodním a cenovým modelů výrobců softwaru,“ vysvětluje Jan Hlaváč.

S firmami stíhanými za softwarové pirátství se daří lépe dohodnout na úhradě škod díky zákonu o trestní odpovědnosti firem, který začal platit loni. „Vedení firem má snahu více spolupracovat, protože zákon umožňuje stíhat za pirátství nejen konkrétní osoby, ale celou firmu. To podstatně zlepšilo pozici poškozených výrobců softwaru,“ říká Jan Hlaváč.

Dříve totiž bylo nutné dokazovat vinu, tedy šíření či napomáhání šíření nelegálního softwaru, konkrétním osobám, což ztěžovalo pozici poškozených v soudním řízení. „Většinou se navzájem obviňují správci IT a vrcholový management firmy,“ říká Hlaváč. Nyní je nově možné kromě konkrétních osob stíhat i firmu jakožto právnickou osobu. „Pokud se nepodaří najít konkrétního viníka, statutární zástupci se již nebudou moci vymlouvat na to, že o pirátství nic nevěděli,“ varuje Jan Hlaváč.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?