Hlavní navigace

Mzdy v IT: Konec zlatých časů?

11. 2. 2009

Sdílet

 

Podle RHT pokračoval během téměř celého loňského roku trend z minulých let, tedy zvyšování mezd, a to především u kvalifikovaných uchazečů o práci. Růst ovšem začal koncem roku výrazně zpomalovat a v současné době mzdy stagnují, přičemž na některých pozicích i klesly – a to dokonce i na těch, kde v minulosti rostly v řádu desítek procent. „Velmi zjednodušeně můžeme říct, že nástupní mzdy se na mnoha pozicích vyžadujících spíš nižší praxi vrátily až na úroveň roku 2007,“ říká Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half pro Českou republiku.

Stagnace nebo pokles mezd se však zpravidla netýká odborníků s dlouholetou praxí, jejichž nedostatek podle RHT trvá, a to napříč všemi obory. Mzda takového experta oproti minulému roku dokonce i mírně narostla, zatímco nástupní mzda člověka s minimální praxí – a to třeba i programátora v některé z nejžádanějších specializací – je nyní v průměru o pět procent nižší než vloni. Podobný trend se projevuje i v oblasti obchodu a marketingu nebo v administrativní podpoře. 

Na pozicích týkajících se  informačních technologií a telekomunikací průzkum zaznamenal meziroční nárůst mezd o pět procent, což je nejnižší růst za posledních pět let. Poprvé za poslední tři roky u některých pozic platy i klesaly, především pak u již zmiňovaných juniorských pozic. K nejžádanějším specializacím přijímaných zaměstnanců nyní patří znalost Javy, C#, .Net, C++ i technologie pro vývoj webu - HTML, JavaScript a PHP.

Vedle team leaderů jsou podle RHT ve vývoji softwaru nejlépe ohodnoceni programátoři Java/J2EE následováni vývojáři C# a .Net. V minulém roce také znovu stoupla poptávka po správcích Unixových systémů. V tomto oboru firmy zaměstnají i absolventy s minimálními pracovními zkušenostmi, u administrátorů MS většinou vyžadují alespoň rok praxe. Stále častěji také firmy napříč všemi specializacemi vyžadují znalost angličtiny.

Kvůli klesajícímu kurzu koruny se opět začaly výrazněji rozevírat nůžky mezi mzdami v České republice a ve Spojených státech. Nejvyšší rozdíly jsou přitom u juniorských pozic. Začínající IT specialista si v USA vydělá až pětinásobek toho, co získá na obdobné pozici v ČR, u zkušených odborníků jsou rozdíly výrazně menší. Jestliže si například programátor v Javě vydělá v ČR 25 – 90 tisíc Kč měsíčně, v USA si přijde na 117 až 182 tisíc Kč (přepočet dle aktuálního kurzu). Projektový manažer v ČR dostane 40 – 140 tisíc, v USA 137 až 200 tisíc, IT manažer si v ČR přijde na 50 až 150 tisíc Kč, v USA na 230 až 378 tisíc Kč měsíčně.

Podle představitelů RHT se v poslední době hodně změnil přístup uchazečů o práci. Většina z nich si prý uvědomuje dopady současné situace a je tedy ochotnější hledat kompromis ohledně výše mzdy. 

V Computerworldu číslo 4 přinášíme podrobnější informace o platech na jednotlivých IT pozicích v ČR. Právě v těchto dnech pak probíhá také pravidelný průzkum IT Trendy, který pro českou redakci časopisu Computerworld realizuje agentura Markent. Jakmile budou k dispozici výsledky dotazování mezi tuzemskými IT manažery, přineseme vám ještě informace o vývoji mezd v IT z jejich pohledu. 

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?