Hlavní navigace

Na internetu jsou nejohroženější skupinou mladí do 20 let a lidé nad 50 let

13. 11. 2009

Sdílet

Na internetu jsou nejohroženější skupinou mladí do 20 let a lidé nad 50 letZ poznatků společnosti Kaspersky vyplývá, že mezi nejohroženější uživatele na internetu patří jeho nejmladší a nejstarší uživatelé - první proto, že experimentují a stahují nelegální obsah, druzí proto, že se technologií obávají.

VirusZ  údajů společnosti Kaspersky Lab vyplývá, že uživatelé mezi 14-19 lety rádi zkouší nové programy a technologie a počítačích rádi experimentují. Přitahují je také sociální sítě jako Twitter, Facebook, MySpace a často stahují nelegální obsah. Uživatelé nad 50 let jsou naopak opatrní, protože se bojí, že by mohli něco „rozbít“. Jsou někdy k používání počítačů donuceni, protože to vyžaduje udržení jejich pracovního místa. Jsou také častými uživateteli online bankovnictví, které s sebou nese při nízké úrovni zabezpečení riziko finančních ztrát. Na základě statistik lze odhadnout, že jen 60 procent uživatelů počítačů má čas na vzdělávání a 40 procent z nich stále experimentuje a zkouší nové věci*. Celkově nejméně polovina všech uživatelů patří do vysoce rizikových skupin.

Jako nejdůležitější se v tomto ohledu jeví prevence a vzdělávání rizikových skupin. Ty často vůbec nečtou počítačové časopisy, takže tato odpovědnost přechází na herní magazíny, časopisy a denní tisk. Speciální kategorii, která je nejzranitelnější, tvoří děti. Ty by neměly být online bez dohledu svých rodičů, protože kromě běžných rizik jim hrozí sexuální zneužití.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?