Hlavní navigace

Největší čínský vyhledávač Baidu nabízí bezplatný antivirus

6. 3. 2013

Sdílet

Čínský vyhledávač Baidu zhruba rok tiše oťukával novou oblast – zabezpečení osobních počítačů se systémem Windows – a nyní nabízí bezplatnou verzi antivirového softwaru v angličtině. Baidu Antivirus 2013 je totiž v podstatě stejný výrobek, který zahájil loni v Thajsku jako Baidu PC Fast.

Baidu Antivirus 2013 nabízí tradiční antimalwarovou ochranu založenou na databázi elektronických otisků škodlivého softwaru. Současně se snaží o maximální optimalizaci a co nejnižší nároky na systémové prostředky. Prozatím nejsou k dispozici žádné podrobnější informace. Nástroj používá proprietární řešení a část kódu čerpá od menší německé antivirové společnosti Avira.

Baidu na svých webových stránkách tvrdí, že se jedná o trvale bezplatnou nabídku pro všechny. Prozatím je k dispozici v angličtině. Na disku zabírá zhruba 11 MB místa a při spuštění zabírá jenom 10 MB operační paměti. Podporuje všechny nejrozšířenější verze systému Windows, od XP po 8.

Analytici tuto aplikaci vnímají jako vstřícný krok společnosti směrem k zahraničním zákazníkům. Antivirus má pomoci získat sympatie široké veřejnosti pro značku Baidu, která je v podstatě známá pouze v ČLR.

Například by se to dalo vykládat tak, že Baidu rozjíždí kampaň pro získání zájmu anglofonních trhů, protože před několika dny uvedl cloudový vývojářský nástroj Baidu Cloud Developer Center. Je také bezplatný a v současnosti podporuje vývoj v jazycích PHP, Java, Python a Node.js.

Druhou možností může být, že společnost testuje anglickou verzi antiviru před uvedením čínské verze na domácím trhu.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?