Hlavní navigace

Nokia chce kontrolovat e-maily zaměstnanců

1. 2. 2009

Sdílet

Nokia je největším světovým prodejcem mobilních telefonů a také největší a nejznámější finskou společností. Významu firmy nyní využívá její vedení a tlačí na finské zákonodárce, aby při nadcházejícím projednávání schválili zákon umožňující kontrolovat elektronickou poštu zaměstnanců. To je motivováno hlavně snahou omezit úniky tajných technologických i marketingových informací.

Můžeme se sice dohadovat, nakolik je taková snaha oprávněná či zda bude vůbec účinná, metod ke zcizování dat je přeci k dispozici celá řada a pokud chce někdo propašovat data, ke kterým má přístup, má dost velkou šanci, že se mu to povede. Kolem zákona je nyní ve Finsku tolik pozdvižení a Nokia je v něm natolik angažovaná, že se mu dokonce přezdívá „Lex Nokia“. Kritici přirozeně namítají, že zákon ve svých částech porušuje finskou ústavu a narušuje soukromí lidí.

Management Nokie vyhrožuje, že pokud nebude zákon přijat, mohla by se dokonce firma z Finska přesídlit jinam, čímž by o práci ve Finsku přišlo přímo 16 000 lidí, další pak u dodavatelů. Na jednu stranu to teoreticky provést lze, vždyť Nokia má celosvětově přes 125 000 pracovníků, takže Finsko není z pohledu firmy jediným centrem firmy. Na druhou stranu stále zde stále sídlí centrála firmy a hlavní výzkumné laboratoře, takže představa, jak se celé vedení, výzkumníci i jejich rodiny stěhují do jiné země, je poněkud bizardní.

Situace v Česku je v tomto ohledu taková, že případné kontrolování zaměstnanecké pošty by řešil soud a zaměstnavatel by v něm musel zdůvodnit, že měl skutečně vážný motiv ke kontrole pošty, například obavy o únik citlivých informací. Rozhodně ovšem platí, že je lepší ve firmě chránit tajné údaje a vyhrazovat k nim přístup spolehlivým osobám, než masivně nasazovat kontrolní software.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?