Hlavní navigace

Nokia N900: První linuxový telefon finského výrobce

30. 8. 2009

Sdílet

Nokia N900

Příští týden spustí finský výrobce elektroniky svůj tradiční veletrh Nokia World, ale rozhodl se na sebe upoutat pozornost médií již o týden dříve. Nejprve v pondělí Nokia představila svůj vůbec první netbook, v úterý symbianovou Nokia 5230 s dotykovým displejem a nyní uvádí tablet Nokia N900, která jako vůbec první model finského výrobce bude vybavena operačním systémem linux.

 

Nový tablet je vybaven vysouvací QWERTY klávesnicí a 3,5 palcovým dotykovým displejem, který zvládne kvalitní rozlišení (v poměru k velikosti obrazovky) 800x480. Dále disponuje 1GB pamětí pro aplikace, datovým úložištěm o velikosti 32GB, 5Mpx fotoaparátem, GPS senzorem a radiopřijímačem. O konektivitu se stará HSPA a WiFi. Největší novinkou je však samozřejmě operační systém Maemo 5, který je v porovnání s ostatními OS pro mobily velmi vyspělý (původně byl navržen pro klasické počítače).

Na český trh se dostane Nokia N900 v posledním čtvrtletí letošní roku, avšak jeho cena pro Českou republiku dosud nebyla přesně specifikována (pohybovat by se měla okolo 500 eur bez daně).

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?