Hlavní navigace

Nová laboratoř na FIT ČVUT bude zkoumat svět softwaru

22. 5. 2024

Sdílet

Tým Laboratoře normalizovaných systémů, FIT ČVUT

Tým Laboratoře normalizovaných systémů, FIT ČVUT

Autor: ČVÚT

Fakulta informačních technologií ČVUT v Praze (FIT ČVUT) ve spolupráci s belgickou Univerzitou v Antverpách (UAntwerp) představuje nově založenou Laboratoř normalizovaných systémů (NSLab). Primárním cílem tohoto vědecko-výzkumného pracoviště bude zlepšit evolvabilitu a udržitelnost v neustále měnícím se prostředí vývoje softwaru. NSLab se bude věnovat rozvoji a podpoře výzkumu v rámci nejrůznějších softwarových řešení.

Jakým způsobem řešíte nebo chcete řešit implementaci umělé inteligence ve vaší firmě?

Laboratoř bude sloužit především k podpoře vědy a spolupráci s komerčními subjekty či výzkumnými institucemi na zlepšení adaptability, aktuálnosti a životnosti softwarových systémů s využitím inovativních postupů a moderních technologií. Nově založená NSlab plánuje řešit a vyvíjet podobné příležitosti, jako řeší v projektech vědci z UAntwerp.

Ti se zabývají například systémy pro řízení dronů, monitoring solárních panelů nebo vývojem IT aplikací pro provincii Antverpy, která je zodpovědná za územní plánování, životní prostředí, ekonomiku. V praxi se jedná o různá řešení – podnikové systémy (ERP, CRM, eCommerce), nástroje pro data warehouses, machine-actionable specifikace nebo řešení pro efektivní generování dokumentů. (Meta)modelování a generování normalizovaných systémů má široké uplatnění, především v oblastech, kde je nutné se přizpůsobovat měnícím se požadavkům a technologickému pokroku.

Jak zvrátit problematickou aktualizaci Windows Přečtěte si také:

Jak zvrátit problematickou aktualizaci Windows

„NSlab je odhodlána zkoumat a rozvíjet techniky metamodelování se zvláštním důrazem na řešení komplexních problémů z reálného světa. Aktivity laboratoře však nekončí jen u výzkumu. Aktivně přispíváme ke vzdělávání, nabízíme poutavá témata pro bakalářské, diplomové a disertační práce. Podporujeme účast studentů prostřednictvím společných projektů, které poskytují cenné praktické zkušenosti a příležitosti k intelektuálnímu růstu,“ říká Marek Suchánek, vedoucí NsLab na FIT ČVUT.

Evolvabilita je schopnost softwaru přizpůsobovat se, rozšiřovat a zlepšovat během svého životního cyklu. Je důležitá, protože umožňuje softwaru adaptovat se na nové požadavky, využívat novější verze souvisejících technologií, opravit chyby, zlepšovat výkon a přidávat nové funkce bez nutnosti kompletního přepsání systému.

Metamodeling v softwarovém inženýrství představuje proces tvorby a používání metamodelů. V rámci softwarových řešení to znamená, že metamodel určuje, jaké prvky a vazby mohou být použity při tvorbě konkrétních modelů aplikací nebo systémů. NSLab se zaměří na zlepšování udržitelnosti různých softwarových řešení vývojem nástrojů a technik pro vytváření efektivnějších a trvanlivějších softwarových systémů právě se specializací na metamodeling. V konečném důsledku se vědecká práce bude soustředit na zvýšení životnosti softwarových aplikací prostřednictvím inovativních přístupů a moderních technologií.

Chcete dostávat do mailu týdenní přehled článků z Computerworldu? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?