Hlavní navigace

Průzkum: Online technologie jsou nebezpečné, ale zlepšují mezilidské vztahy

26. 3. 2009

Sdílet

Internet zlepšuje vztahy, ale má i svá rizika

 

Podle druhé výroční zprávy Norton Online Living Report udává téměř sedm z deseti dospělých, že internet zlepšuje jejich vztahy. Ale nejsou jen radostné kontakty a šťastné vztahy. Když přijde na věčnou starost – víte, kde jsou vaše děti? – odpověď bohužel zní: ne vždy. Rodiče nemají přílišný přehled, protože děti udávají, že tráví dvakrát tolik času online, než si jejich rodiče myslí.


Celosvětový průzkum také zjistil, že obrovská 99% většina online dospělých, tj. dospělých, kteří se připojují online, uvádí, že přijali nějaká opatření k zabezpečení svých osobních údajů online. Přesto však se znepokojivě často objevují problematické praktiky při procházení internetu, nebezpečné návyky a počítače napadené hackery. Téměř polovina online dospělých vědomě navštěvuje nedůvěryhodné webové servery, nezálohuje svá data a používá ne zcela bezpečná hesla. Přibližně třetina udává, že se někdo pokusil neoprávněně proniknout do jejich počítače.


Může vám technologie vylepšit vztahy?


Téměř sedm z deseti online dospělých udává, že internet zlepšil jejich vztahy. A není divu: ti, kteří mají přátele online, mají v průměru přibližně 41 přátel online, 49 % má stránku na webu společenské sítě a 24 % někdy předá online důvěrnou informaci. Internet se ve skutečnosti stal tak důležitým prostředkem komunikace a kontaktů, že přibližně šest z deseti online dospělých říká, že by bez něho nemohli žít.


Víte, kde jsou vaše děti… online?


Zpráva z minulého roku uvádí, že přibližně jedno z pěti dětí připustilo, že se dívá na věci online nebo dělá věci online, o kterých ví, že by mu je rodiče nedovolili. Přibližně jeden z pěti online rodičů uvádí, že nachytal své dítě při neschváleném chování online.


Dobrá zpráva je, že 90 % online rodičů uznává svoji odpovědnost za ochranu dětí online a otevírá doma častější diskuse na toto téma – je to o 20 % více než minulý rok. Některé děti dokonce prolamují bariéry a smazávají rozdíly, které vznikají mezi generacemi online. 25 % se „kamarádí“ se svými rodiči online a 10 % používá ke styku se svými prarodiči technologie jako rychlé zprávy, společenské sítě, e-mail a zprávy SMS.


Myslíte, že vám nic nehrozí?


Přestože se 99 % online dospělých domnívá, že přijímají opatření pro svoji bezpečnost, letošní zpráva zjistila, že mnoho spotřebitelů není zcela chráněných, když se oddávají flirtování, sdílení informací a navazování přátelství online. I když se zdá, že průměrný spotřebitel si uvědomuje potřebu zabezpečení Internetu, někteří nespouštějí vyhledávání virů v systému nebo nemají dostatečnou ochranu proti současným hrozbám. Ještě více znepokojivé je, že přibližně dva z deseti online dospělých na celém světě nepoužívají vůbec žádný software pro zabezpečení počítače.

Překvapuje to zejména v souvislosti s tím, že jedna třetina online dospělých již zažila problém porouchaného disku, přišla o nenahraditelná data nebo jim někdo nějak neoprávněně pronikl do počítače. Přesto naprostá 90% většina online dospělých a mladistvých souhlasí s tím, že výhody internetu převažují nad riziky.

„Technologie vám sice může zlepšit vztahy, ale pouze vy se můžete postarat o bezpečnost své rodiny online,“ řekla Janice Chaffin, group president, Consumer Business Unit, společnost Symantec. „Internet se stal běžnou součástí našeho každodenního života a vytvořil nebývalé možnosti udržování kontaktů – počínaje komunikací prostřednictvím webové kamery s babičkou, přes posílání zpráv SMS mezi spolužáky, až po opětovné rozdmýchání starých sporů. Tyto výsledky průzkumu rodičům důrazně připomínají, že by měli vědět, kde jejich děti jsou – bez ohledu na to, zda online nebo offline.“


O průzkumu


Průzkum Norton Online Living Report provedla online ve 12 zemích (USA, Kanada, Velká Británie, Francie, Německo, Itálie, Švédsko, Čína, Japonsko, Indie, Austrálie a Brazílie) společnost Harris Interactive jménem společnosti Symantec ve dnech 13. října až 5. prosince 2008 mezi 6 427 dospělými ve věku 18 a více let (včetně 1 297 rodičů dětí ve věku 8 – 17 let) a 2 614 dětmi ve věku 8 – 17 let, kteří stráví minimálně jednu hodinu online každý měsíc. Výsledky za každou ze 12 zemí byly podle potřeby váženy tak, aby byly reprezentativní vůči online populaci dospělých a dětí v každé zemi, a celkové výsledky za každou zemi byly poté sloučeny a váženy podle relativního podílu online uživatelů v každé z uvedených 12 zemí. Podrobná zjištění letošního průzkumu Norton Online Living Report jsou k dispozici na adrese http://www.nortononlineliving.com.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?