Hlavní navigace

Oracle na OpenWorldu představil procesory Sparc T3, plány pro Javu či novou verzi Solarisu

7. 10. 2010

Sdílet

Více než 40 000 návštěvníků se zúčastnilo konference Oracle OpenWorld 2010 v americkém San Francisku, největší akce pro technologické odborníky, podnikové uživatele a partnery společnosti Oracle. V rámci souběžně konaných konferencí JavaOne a Oracle Develop se navíc uskutečnila řada seminářů a akcí zaměřených na softwarové a hardwarové produkty Oracle.

Mezi hlavní představené novinky patří:

Exadata Database Machine X2-8
Společnost Oracle uvedla Oracle Exadata Database Machine X2-8. Nová konfigurace rozšiřuje produktovou řadu Oracle Exadata Database Machine o vysokokapacitní systém pro rozsáhlé OLTP, datové sklady a konsolidované pracovní úlohy.

V nabídce jsou nyní čtyři základní konfigurace systémů Oracle Exadata Database Machine: nový celoskříňový systém Oracle Exadata X2-8 a čtvrtinové, poloviční a celoskříňové systémy Oracle Exadata X2-2.

Celoskříňové počítače Oracle Exadata X2-2 a Oracle Exadata X2-8 si mohou zákazníci vybrat v celé řadě konfigurací pro malé i velké databázové implementace, navíc je pro ty nejnáročnější databázové aplikace lze škálovat i na víceskříňové konfigurace. Oracle Exadata Database Machine X2-8 má být bezpečný, odolný proti poruchám a nabízí o 50 procent vyšší výpočetní kapacitu. Představuje tak celý grid nebo privátní cloud s následujícími charakteristikami:

Zákazníci si u počítačů Oracle Exadata Database Machine mohou vybrat Unbreakable Enterprise Kernel nebo Oracle Solaris 11 Express.

Procesor SPARC T3 a systémy SPARC T3
První servery na trhu se 16jádrovým procesorem přinášejí dle zástupců Oraclu dvojnásobný nárůst výkonu proti předchozí generaci systémů SPARC řady T. Oracle jako důkaz své vedoucí pozice v segmentu počítačových systémů pro kritické úlohy a také podpory platformy SPARC představil první 16jádrový serverový procesor na trhu a nové systémy SPARC T3.  Nové systémy zahrnují jednosoketový 16jádrový blade i čtyřsoketový 64jádrový server s 512 vlákny v kompaktním provedení o výšce pěti rackových jednotek. Všechny nabízejí vysokou škálovatelnost a výkon, zabudované zabezpečení a virtualizační funkce.  Mnoho modelů serverů SPARC T3 se má začít dodávat během třiceti dnů.

Servery SPARC T3 jsou optimalizovány pro Oracle Database, Oracle Fusion Middleware a Oracle Applications včetně řešení Oracle Siebel CRM a Oracle WebCenter Suite, takže poskytují ucelená řešení s vyšší spolehlivostí, výkonem, jednodušším nasazením a správou.

Další hlavní verze systému Oracle Solaris

Oracle Solaris 11 Express přinese nové technologické vlastnosti a nový partnerský program – připraví tak podmínky pro Oracle Solaris 11 v roce 2011. Oracle zvyšuje své investice do operačního systému Oracle Solaris a připravuje plánované uvedení systému Oracle Solaris 11 v roce 2011 vydáním systému Solaris 11 Express, který poskytne zákazníkům přístup k nejnovějším technologiím chystaným pro Solaris 11. Oracle Solaris 11 má obsahovat více než 2 700 projektů s více než 400 vynálezy a bude výsledkem více než 20 miliónů hodin strávených vývojem a 60 miliónů hodin věnovaných testování.

Oracle Solaris 11 má zvýšit propustnost aplikací, zvýšit výkonnost, celkovou spolehlivost a zabezpečení platformy díky společnému vývoji a testování integrace s ostatními softwarovými produkty Oracle.  Oracle Solaris 11 bude obsahovat řadu nových funkcí, díky nimž má být vhodným systémem pro vytváření, nasazení a údržbu cloudových systémů. Bude optimalizován pro rozsahové a výkonnostní požadavky současných i budoucích implementací cloudu.

Plány pro platformu Java
JavaOne 2010 nastínila plány společnosti Oracle pro rozvoj Javy.

Java Platform, Standard Edition (Java SE) – Oracle rozvíjí platformu Java a optimalizuje ji pro nové aplikační modely a nový hardware. Přidává rozšířenou podporu skriptovacích jazyků, nástroje pro produktivnější práci vývojářů a vlastnosti zaměřené na snižování provozních nákladů.

Java na klientovi – Oracle plánuje zdokonalený programovací model, který nabídne kombinaci výkonu Javy a jednoduchosti technologie JavaFX, přinese vyspělou grafiku, kvalitní média a nejlepší podporu webových technologií HTML 5, JavaScript a CSS spolu s nativní podporou platformy Java.

Java Platform, Enterprise Edition (Java EE) – Java EE se bude dále vyvíjet směrem k větší modulárnosti aplikačních serverů a efektivnějšímu programování s vylepšeními, jako například vkládáním závislostí (dependency injection) a omezenými nároky na konfigurace.

Java na zařízeních – Oracle modernizuje mobilní platformu Java vývojem Javy s podporou webu pro spotřební přístroje. Plánuje také další vylepšení včetně nových jazykových vlastností, procesorově úsporných funkcí pro karty, telefony a televize a konzistentních nástrojů a emulace pro všechny hardwarové platformy.

Oracle Exalogic a další novinky Oracle v ČR
Jednou z nejvýznamnějších novinek představených na konference Oracle OpenWorld bylo také uvedení Oracle Exalogic, prvního plně integrovaného middleware stroje, který kromě jiného přináší bezprecedentní výkon v Java aplikacích. V České republice bude tato platforma představena na konferenci Oracle Day v Praze v pondělí 25. října 2010.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?