Hlavní navigace

Počet podvodných plateb na internetu přes léto roste

23. 8. 2009

Sdílet

V létě na internetu výrazně roste počet podvodů s platebními kartami

Dříve byly podvodné platby nebezpečím pouze pro provozovatele e-shopů s velmi drahým zbožím (letenky či kvalitní spotřební elektronika). Dnes však toto riziko hrozí i ostatním tuzemským vlastníkům online obchodů s běžným zbožím. Souvisí to především s narůstající oblibou nakupování přes internet, což láká stále více „zlodějů" údajů o platebních kartách.

"Se vzrůstající oblibou online nákupů v České republice dochází během letních měsíců až k dvojnásobnému navýšení pokusů o zneužití platební karty. Stává se to zejména poté, kdy banky zaznamenají phishingový útok na uživatele internetového obchodu či internetového bankovnictví," okomentoval letní nárůst Ivan Pechánek z Raiffeisenbank, jež na internetu vytvořila nové monitorovací oddělení kvůli nárůstu podezřelých objednávek.

Riziko podvodných plateb snižuje využívání bezpečnostního systému 3D-secure, ve kterém nakupující poskytuje údaje o své platební kartě přímo bance a ne prodávajícímu. Právě k tomuto systému proto přistupuje stále více tuzemských provozovatelů e-shopů.

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?