Hlavní navigace

Rusko přichází s upraveným armádním Androidem

5. 9. 2012

Sdílet

Ruské ministerstvo obrany představilo očesanou a šifrovanou verzi operačního systému Android, která je určena primárně pro armádní a vládní zařízení. Bude se však prodávat taktéž edice určená pro širokou veřejnost.

Google sbírá prostřednictvím svého operačního systému Android nezanedbatelné množství uživatelských informací. Jedná se předně o osobní údaje či monitorování využívání služeb a aplikací, na základě kterýchžto informací Google servíruje uživatelům personalizované reklamy. Rusko si je evidentně praktik Googlu dobře vědomo a obává se, že by nasbíraná data potenciálně obsahující citlivé informace mohla skončit v rukou americké vlády.

Proto Rusko přichází s vlastní verzí operačního systému Russian Mobile Operating System (RoMOS), který byl poměrně mlčky prezentován na berlínském veletrhu IFA. RoMOS se chová i vypadá jako Android, avšak neodesílá osobní data a je dle smělého tvrzení vývojářů odolný proti napadení hackery. Systém rovněž využívá ruskou alternativu navigačního systému GPS, Global Navigation Satellite System (GLONASS). To prý pro případ, že americká armáda vypne GPS. Systém GLONASS podporuje taktéž iPhone 4S.

První 10palcové tablety běžící na RoMOS budou dostupné ke konci letošního roku a měly by být odolné proti mechanickému poškození a vlhkosti. Očekávaná cena se bude pohybovat okolo 460 amerických dolarů (asi 9 000 Kč). Tablety budou sestavovány v Rusku, komponenty však budou dováženy od jiných výrobců. Konečný produkt bude určen především pro armádní a vládní účely, avšak bude se prodávat taktéž verze pro běžné uživatele.

 

Zdroj: IDG News Service

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?