Hlavní navigace

Sledujte na webu: Astronomové objevili obří hvězdu 265krát těžší než Slunce

22. 7. 2010

Sdílet

Hvězda nacházející se ve 165 tisíc světelných let vzdálené mladé hvězdokupě, která je součástí sousední galaxie Velký Magellanův oblak, mohla být v době svého zrodu ještě větší, a to až 320krát než Slunce. Pro BBC to uvedl profesor Paul Crowther z University of Sheffield ve Velké Británii. „Kdybychom jí nahradili Slunce v naší solární soustavě, přesvítila by jej stejně, jako Slunce přesvítí při úplňku Měsíc,“ prohlásil.

Hvězdu se podařilo identifikovat Crowtherově týmu za pomoci soustavy dalekohledů Velkého teleskopu v severním Chile, která je provozována Evropskou jižní observatoří, a dat, které již dříve získal Hubbleův vesmírný dalekohled.

Kromě tohoto obřího překvapení nalezli astronauti ve hvězdokupě RMC 136a i několik menších hvězd, jejichž teplota činí 40 000 stupňů Celsia, což je sedmkrát více než teplota našeho Slunce. Obří hvězda se postupně zmenšuje, protože vyzařuje obrovskou energii a září tak desetimilionkrát více než Slunce. Díky tomu se však tyto kolosy dožívají jen pouhých tří milionů let, což je na astronomická měřítka krátká doba.

Na přiblížené snímky hvězdokupy RMC 136a se můžete podívat v tomto videu.

Titulní fotografie: ESO (Evropská jižní observatoř)

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality