Hlavní navigace

Slovenský virus Zimuse ničí disky po celém světě

25. 1. 2010

Sdílet

Po delší době přichází čistě destruktivní virus - slovenský Zimuse

Bezpečnostní společnost Eset upozornila na nový rychle se šířící virus Zimuse, který přepisuje začátek pevného disku počítače a zamezuje tak uživateli přístup k jeho datům. Po úspěšném útoku Zimuse navíc běžný uživatel jen těžko může něco udělat pro získání svých dat zpět. Jediné co mu zbývá je návštěva odborného servisu.

Zimuse vznikl na Slovensku, kde měl původně za cíl zneškodnit počítače fanoušků motoklubu v Liptově. Zřejmě nechtěně se ale odtud rozšířil do celé země a následně i do zbytku světa. Nejvíce nakažených počítačů momentálně hlásí Spojené státy, silně zasaženi jsou také uživatelé ve Španělsku. Na Slovensku se Zimuse rychle dostal na první místo mezi malwarovými útoky. Nebezpečný červ stojí za  90 % aktivity všech škodlivých kódů u našeho východního souseda.

Slovenský Zimuse je tak trochu staromódní typ viru, který nemá za cíl vylákat z uživatelů osobní data, ale naopak jim v přístupu k datům zabránit. Jde tedy o čistě destruktivní formu červa.

Virus se šíří ve dvou verzích Win32/Zimuse.A a Win32/Zimuse.B buď prostřednictvím samorozbalovacího archivu zip dostupného na zdánlivě bezpečných webových stránkách nebo přes USB disky v podobě IQ testu.

Dobrý antivirus by si měl se Zimusem bez problémů poradit, je ale potřeba neustále aktualizovat. Radíme proto uživatelům nezapomínat na pravidelné updaty jejich bezpečnostního software.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?