Hlavní navigace

Zakladatelé Googlu hodlají prodat 10 miliónů akcií

25. 1. 2010

Sdílet

Tvůrci Googlu ztrátí většinu při rozhodování

Pohádkový příběh stanfordských studentů Larryho Page a Sergeje Brina pokračuje jejich dalším bohatnutím, které obstará prodej deseti miliónů kusů kmenových akcií. Pokud by byly prodány při aktuální tržní ceně, přineslo by to každému z nich 2,75 miliard dolarů. Dva šestatřicetiletí kamarádi na tom ale pravděpodobně vydělají ještě daleko více, jelikož budou své akcie prodávat postupně v období pěti let, během kterého se dá předpokládat další růst hodnoty akcií Google.

Google vstoupil na burzu v srpnu roku 2004, kdy emitoval jednu akcii za 85 dolarů. Ta však v dalších letech vzrostla o téměř 550 %, což ze zakladatelů úspěšného vyhledávače, který začal jako studentský projekt, udělalo multimiliardáře patřící mezi desítku nejbohatších Američanů současnosti.

Přestože Page a Brin ztratí dohromady jen tříprocentní podíl ve firmě (po plánovaném prodeji budou vlastnit 15 procent všech akcií), přijdou zároveň o většinu při hlasování valné hromady Googlu. Podíl jejich hlasovacích práv totiž klesne z 59 na 48 procent. Většinu při rozhodování si ale udrží ve spojení s Ericem Schmidtem, CEO Googlu, který vlastní akcie, které mu dávají celkem deset procent všech hlasovacích práv.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?