Hlavní navigace

Steve Jobs přerušil práci v Applu: Co na to analytici?

16. 1. 2009

Sdílet

steve-jobsTuto informaci Jobs (na fotografii) oznámil v e-mailu zaměstnancům firmy Apple a upřesnil, že se chystá přerušit svoji působnost v Applu do konce června. Jeho práci přebere Tim Cook, chief operating officer, který je zodpovědný za prodej a také je vedoucím divize Macintosh. Podle mluvčí Applu Katie Cottonové si Jobs svůj post CEO zachová a bude se podílet na důležitých strategických rozhodnutích firmy.

Co bude mít tato změna za vliv na Apple? Roger Kay, prezident společnosti Endpoint Technologies Associates k tomu říká, že Jobs je pro Apple mnohem kritičtější osobou, než CEO většinou ve firmách jsou, protože Jobs ztělesňuje Apple, dalo by se dokonce říci, že on sám je Apple. Andy Hargreaves, analytik Pacific Crest Securities dodává, že jeho osobní hodnota je v tom, že je velmi cenný inovátor a motivátor. Jobsovy schopnosti při vyjednávání s istatními firmami se již velmi osvědčily v minulých letech a podařilo se mu vytvořit řadu důležitých partnerství i produktů a služeb.

Podle Kaye je sice Tim Cook dobrou volbou pro běh společnosti po dobu nepřítomnosti Steva Jobse, ale není to kreativní génius - dokáže udržet "jet vlak", ale jako úplnou náhradu Jobse si jej nedokáže představit. Na druhou stranu Jobsova nepřítomnost v Applu nijak neovlivní krátkodobé plány, které již byly rozhodnuty a pokud bylo potvrzeno, že na těch strategicky významných se bude i nadále podílet, není důvod k obavám.

Nicméně i přesto akcie Applu po tomto oznámení klesly zhruba o 5 dolarů, nicméně vzhledem k obnoveným výprodejům na Wall Street není tento pokles nijak mimořádný.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?