Hlavní navigace

Stvořitel Linuxu slaví čtyřicátiny. Jak uspěly jeho děti v Česku?

28. 12. 2009

Sdílet

Linus Torvalds, stvořitel OS Linux, slaví čtyřicátiny

Finský vývojář Linus Torvalds přibližně před dvaceti lety upravil jádro systému Unix a vytvořil první operační systém Linux. Jeho různé mutace se začaly rychle šířit do světa, avšak na domácí počítače prozatím úspěšně nepronikly. Na druhou stranu ale okupují velkou část serverů, kde jsou systémům Windows Server silným konkurentem.

Podle statistik serveru Navrcholu.cz ovládá Linux a jeho distribuce pouze jedno procento celého trhu s operačními systémy v České republice. Windows se oproti tomu stabilně drží nad 90 procenty.

Důvodem neúspěchu Linuxu nejen v České republice je jeho poměrně vyšší uživatelská náročnost a ne stoprocentní hardwarová a softwarová kompatibilita. Na druhou stranu operační systémy Linux jsou z pravidla výrazně rychlejší, bezpečnější a nabízí uživatelům možnost přizpůsobit si systém k obrazu svému.

Největší úspěchy zažívá distribuce Ubuntu, která se velmi podobá prostředí Windows a většina programů pro operační systémy Microsoftu je v této verzi Linux spustitelná také. Přesto ani Ubuntu nedokázalo přilákat výraznější počet uživatelů.

Novou naději může Linux vidět v mobilních telefonech a netboocích, kde je kladen velký důraz na hardwarovou nenáročnost operačních systému, což je velkou výhodou například právě Ubuntu.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?