Hlavní navigace

Telefónica O2 přichází s ověřováním uživatelů pomocí mobilu při elektronických transakcích

11. 10. 2009

Sdílet

Celé řešení je založeno na použití SIM karet, které obsahují aplikaci E-služby chráněnou heslem. Platforma O2 Enterprise Security je globálně zcela unikátním projektem. Společnost Telefónica O2 ji doposud využívala pouze pro interní potřeby a nyní nabízí tuto službu také třetím stranám.

Možností využití tohoto řešení je celá řada. Služba umožňuje uživateli generovat a zobrazovat na displeji telefonu unikátní jednorázové kódy pro internet banking - pro přihlášení do portálu a pro potvrzování elektronických transakcí. Kódy jsou generovány samotnou SIM kartou a uživatel tudíž není závislý na pokrytí GSM signálem. Pro poskytovatele služeb je podle slov zástupců společnosti Telefónica O2 výhodou nákladová úspora v podobě náhrady potvrzovacích SMS. Další možností je implementace mikroplateb pomocí mobilního telefonu či identifikace při volání na call centrum ze zabezpečené zóny. Operátor tak nemusí dále ověřovat totožnost uživatele - volání je autorizováno v CRM systému. Telefónica je prvním operátorem na světě, který takovou službu nabízí na svých SIM kartách.

Pro využití řešení O2 Enterprise Security uživateli stačí znát BPIN (sdílené heslo pro GSM banking a tuto novou službu), který dostává zákazník společně s PIN ke své SIM kartě. Tento kód si uživatel může kdykoliv sám změnit. K funkcionalitě O2 Enterprise Security uživatel přistupuje přes ikonu "O2 SIM" v menu svého mobilního telefonu. Po zadání BPINu vstupuje do zabezpečené zóny, ve které je seznam aktivovaných služeb.

Součástí aplikace je také PIN manažer, který je k dispozici zdarma všem zákazníkům. PIN manažer umožňuje bezpečné ukládání citlivých informací jako například PIN k platebním kartám, statická hesla, čísla účtů apod. Na jedné SIM kartě je možnost aktivovat až 20 nezávislých poskytovatelů různých služeb.

Funkci bezpečné zóny obsahují všechny SIM karty, které O2 vydává od roku 2008. Pokud ji zákazník nemá, může si ji na značkové prodejně vyměnit za novou verzi. Řešení mohou navíc využít i zákazníci ostatních operátorů, kteří SIM kartu od O2 mohou používat v USB čtečce vložené do vlastního počítače.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?