Hlavní navigace

Umělá inteligence může prý zlepšit náš vztah k práci

8. 4. 2024

Sdílet

AI, progrmátor Autor: Computerworld.cz s využitím Dall-E

Pouze 27 % znalostních pracovníků považuje svůj vztah k práci za zdravý. Zhruba polovina věří, že může AI jejich vztah k práci zlepšit. Studie Work Relationship Index, kterou udělalo HP, zkoumá po celém světě vztah zaměstnanců k práci, shrnuje odpovědi více než 15 600 respondentů ve 12 zemích. Ukazuje, že vztah k práci je vyhrocený a očekávání zaměstnanců rostou. Prostředkem ke zlepšení by mohla být umělá inteligence (AI).

HP Knowledge HUB pro moderní firemní IT

NOVINKA Navštivte novou speciální on-line zónu CIO Business Worldu, kde vám ve spolupráci s HP budeme průběžně radit, jak snadno a bezpečně pracovat na cestách, jak si usnadnit život používám správných nástrojů, jak zvládnout přechod z kanceláří domů a zase nazpátek a jak se přitom chovat ekologicky.

Pomoc a inspiraci pro moderní IT najdete v našem HP Knowledge HUBu.

„Umělá inteligence představuje příležitost ke změně dynamiky naší práce, může vytvořit pozitivnější a produktivnější prostředí pro všechny,“ říká Kateřina Barbier, generální ředitelka společnosti HP pro Česko, Slovensko a Maďarsko. „Abychom podpořili větší pochopení a přijetí AI, musí vedoucí pracovníci převzít iniciativu, přesvědčit zaměstnance o potenciálu umělé inteligence, vzdělávat je a stát v čele její efektivní integrace.“

Vztah k práci je vyhrocený a očekávání rostou

Vztah k práci momentálně není ideální – jen 27 % znalostních pracovníků uvádí, že mají zdravý vztah k práci. Současně prudce vzrostla jejich očekávání, 58 % respondentů uvádí, že se za poslední tři roky zvýšila. Trend je patrný zejména v rostoucích ekonomikách, kde tuto zkušenost sdílí přes 70 % pracovníků, ve vyspělých ekonomikách je to pak zhruba 50 %.

Je podle vás regulace AI vhodnou metodou, jak zabezpečit AI?

Lidé si stále více uvědomují, že umělá inteligence může přispět ke zlepšení pracovního života. Většina vedoucích pracovníků a osob s rozhodovací pravomocí v IT vidí potenciál AI ve vyvážení pracovního a soukromého života. Podobně to vnímají i zaměstnanci, kteří se domnívají, že AI může zefektivnit úkoly a usnadnit jejich práci (75 % vedoucích pracovníků podniků, 58 % znalostních pracovníků).

Integraci umělé inteligence musí řídit vedení firem

Studie ukazuje, že je zapotřebí, aby vedoucí pracovníci podniků účinně informovali o výhodách umělé inteligence a vzdělávali zaměstnance v tom, jak ji začlenit do svých pracovních procesů. Mohou tak dosáhnout lepších obchodních výsledků, a zároveň posílit vztah svých zaměstnanců k práci. Průzkum dále ukázal, že přetrvává nejistota ohledně toho, jak nejlépe naplno využívat AI:

  • Dva z pěti (42 %) lidí si nejsou jisti, kdy umělou inteligenci na pracovišti použít
  • 41 % se cítí být nedostatečně vybaveno k využití plného potenciálu umělé inteligence ve své funkci.

Vzhledem k tomu, že 73 % vedoucích pracovníků a 66 % znalostních pracovníků se vyslovilo pro řádné školení v oblasti AI, je zřejmé, že by firmy měly preferovat iniciativy zaměřené na zvyšování kvalifikace v tomto oboru.

V neustále se vyvíjejícím pracovním prostředí, kde se firmy snaží dosáhnout maximálního zapojení a produktivity zaměstnanců, stejně jako o udržení jejich motivace, se strategická integrace umělé inteligence ukazuje jako vhodný základ pro transformaci,“ uzavírá Kateřina Barbier.

Video ke kávě

Máte čas na rychlé a informativní video? 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?