Hlavní navigace

UNESCO spustilo Světovou digitální knihovnu

22. 4. 2009

Sdílet

UNESCO spouští Světovou digitální knihovnu


<!-- @page { size: 21cm 29.7cm; margin: 2cm } P { margin-bottom: 0.21cm } A:link { color: #000080; text-decoration: underline } A:visited { color: #800000; text-decoration: underline } -->

Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) po období příprav konečně spustila svůj projekt Světové digitální knihovny, na kterém se podílí dalších 32 partnerských institucí a organizace (například americká Kongresová knihovna, která je autorem myšlenky celého projektu).

 

UNESCO doufá, že se nový projekt stane prostředkem ke spojování různých kultur a pomůže tak mírovému soužití národů v dnešním globalizujícím se světě. K dispozici lidem ze všech koutů zeměkoule budou digitalizované archivy všemožných kultur, což má napomoci jejich poznávání.

 

Do projektu jsou zapojeny národní a mezinárodní knihovny ze všech kontinentů. Dosud svými záznamy přispěly národní knihovny Egypta, Brazílie, Číny, Británie, Francie, Japonska, Ruska, Saudské Arábie a Spojených států. Další knihovny by měly rychle přibývat.

 

Vyhledávání v systému knihovnu je podporováno v sedmi světových jazycích – angličtině, španělštině, francouzštině, arabštině, ruštině, portugalštině a čínštině. V digitalizované podobě navíc nejsou k dispozici pouze knihy ale i mapy a originální rukopisy.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality