Hlavní navigace

Windows XP míří do důchodu, jejich prodej i podpora se blíží ke konci

15. 6. 2010

Sdílet

Asi nejpřelomovějším okamžikem v životním cyklu Windows XP byl 30. červen 2008, kdy byl oficiálně ukončen prodej krabicových verzí a další dostupnost tohoto operačního systému byla oficiálně potvrzena jen pro „odlehčené“ počítače typu netbooků a nettopů, na kterých tehdy jediná dostupná alternativa, Windows Visty, nechodily příliš dobře. Přesně 22. října 2010 má ovšem celosvětově skončit i tato fáze, kdy se poté již doprodají jen poslední skladové zásoby netbooků a nettopů s předinstalovanými Windows XP a Microsoft doporučuje uživatelům přeorientovat se na Windows 7, které již tento segment beztak ovládly. Jako poslední možnost tak zbyde downgrade z Windows Visty nebo z Windows 7, kde je ovšem tato možnost časově omezena.

Mnohem dříve ovšem proběhne ukončení podpory velmi oblíbených Windows XP se Service Packem 2, které je naplánováno na 13. července 2010. Ve stejný den pak oficiálně skončí i podpora Windows 2000, jež už ovšem mají na trhu jen minimální podíl. Podpora Windows XP se SP3 pak bude trvat až do roku 2014, řada firem na něj ovšem dosud nepřešla a tuto migraci odkládají zjevně do poslední chvíle. Více o této problematice viz článek Windows XP: Podpora SP2 brzy skončí, firmy jej však neopouštějí.

Jak jsme také informovali v článku Opusťte Windows XP do roku 2012, radí Gartner, také analytici se již shodují na tom, že je potřeba začít plánovat přechod k Windows 7, neboť Windows XP již brzy přestane řada výrobců softwaru podporovat.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?