Hlavní navigace

OS Windows zakončil loňský rok s 92,2% podílem na trhu

4. 1. 2010

Sdílet

Přichází čas mobilních operačních systémů

Operační systémy Microsoft Windows během roku 2009 ztratily celkově 1,7 procenta trhu. Vyplývá to ze statistik společnosti Net Applications, která monitoruje návštěvnost více jak 40 000 webových stránek, na které dohromady během jednoho měsíce zabrouzdá na 160 miliónů unikátních návštěvníků. Statistika je pak sestavena podle podílu operačních systému, které tito návštěvníci na svých zařízeních používají.

Stejně jako v roce 2008 se i v roce minulém výrazně zrychlila ztráta Microsoft Windows na trhu operačních systémů, přestože v říjnů uvolněný Windows 7 zaznamenává stále rekordní zisky. Jen během prosince totiž systémy Windows ztratily celkově 0,3 procenta. Jediným rostoucím titulem Microsoftu byl právě jen Windows 7, který získal v posledním měsíci 1,7 procenta trhu a zakončil tak rok 2009 s tržním podílem 5,7 procenta. Naproti tomu Windows XP a Windows Vista ztrácely 2,7 procenta, respektive jedno procento.

Paradoxně se ale ztráta starších operačních systému Windows neprojevila růstem u jeho konkurentů vyvíjejících OS pro desktopy. Například Mac OS X si drží stále stejný podíl na úrovni 5,1 procent. Důvodem poklesu Windows je velkých boom mobilních operačních systému, především pak Google Android, Apple iPhone a RIM, jejichž podíl se sice celkově pohybuje na úrovni 1-2 %, avšak každý z nich měsíčně svůj podíl zvyšuje o neuvěřitelných 20 procent. Google Android zvýšil svůj podíl během prosince dokonce o 56 procent.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?