Hlavní navigace

Pokuta: Za jednu písničku 1,5 milionu

20. 6. 2009

Sdílet

Vysoká pokuta za nelegální stahování

 

Ve Spojených státech amerických vyslal soud závažný signál všem lidem, kteří nelegálně stahují hudební skladby z internetu a případně je dále sdílejí prostřednictvím P2P sítí. Pokud jim totiž bude prohřešek prokázán, hrozí jim opravdu velká pokuta. O tom se právě přesvědčila dvaatřicetiletá žena jménem Jammie Thomas.

Ta si z internetu stáhla celkem čtyřiadvacet skladeb, které dále sdílela. Avšak přišlo se na to a americká protipirátská asociace RIAA po ní žádala mimosoudní vyrovnání ve výši 3.000 dolarů. To však žena odmítla zaplatit a celý případ tak šel k soudu.

Tento její krok se dá pochopit, jelikož v minulosti RIAA často nebyla schopna předložit průkazné důkazy a případ byl smeten ze stolu. To se ale tentokrát nestalo a přestupek se prokázat podařilo. Soud pak přistoupil k exemplárnímu potrestání. Za každou ze čtyřiadvaceti skladeb zaplatí Jammie Thomas 80.000 dolarů, tedy zhruba 1,5 milionu korun. 

Proti rozsudku se v USA vzedmula značná vlna nevole. Podle nejrůznějších organizací je pokuta příliš vysoká a zdaleka neodpovídá finanční újmě, kterou hudební společnosti tímto činem utrpěly. Navíc je poukazováno na to, že Jammie Thomas měla zkrátka jen smůlu, že se na ni přišlo. Podobně stahují skladby z internetu miliony Američanů.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?