Hlavní navigace

Zoner Photo Studio 13 - nová verze software z Brna

2. 10. 2010

Sdílet

Verze s pořadovým číslem 13 podle svých autorů přináší zejména inovace v oblasti rychlosti a kvality zpracování a také několik důležitých novinek pro kreativní práci. Technologickým milníkem je úprava jádra programu na 64bitovou architekturu, která by měla umožnit efektivněji využívat potenciál současných PC a operačních systémů. Zároveň došlo k další optimalizaci pro vícejádrové procesory, zejména při práci s objemnými daty.

Využití možností grafického hardware dále doplňuje implementace 10bitového zobrazování v Prohlížeči, Editoru a RAW konvertoru na monitorech s 10bitovou barevnou hloubkou na jeden kanál. Loňská změna uživatelského rozhraní prošla roční zatěžkávací zkouškou a podle přání a námětů uživatelů je doplněna o další úpravy a rozšíření. Kromě jiného je tak uživateli umožněno pracovat na druhém monitoru v Prohlížeči. Významným přínosem nové verze je také vylepšený Katalog. Nový panel umožňuje filtrování obsahu Katalogu s fulltextovým vyhledáváním a filtrování podle uživatelského hodnocení, značek a GPS údajů.

Možnost současného mazání přidružených souborů (např. dvojice JPEG + RAW) také jistě přijde vhod. Pozornost  uživatelů je však podle představitelů Zoneru nejčastěji zaměřena na grafické nástroje. V letošních novinkách se mohou těšit na kompletní implementaci průhlednosti v Editoru, včetně inovovaného nástroje Guma a možností ukládání i načítání. V Editoru je dále k dispozici nový Retušovací štětec. Další nástroje Editoru byly doplněny o nové parametry, vylepšení algoritmů a rozšíření možností, jako například výběr magickou hůlkou podle hodnot odstínů a jasu nebo transformace vloženého textu.

Zajímavou novinkou je bezesporu nástroj pro skládání pohlednic z více fotografií s bohatými možnostmi nastavení. Pokročilí uživatelé zase ocení možnost spasování fotografií focených z ruky při vytváření HDR snímků a skládání multiexpozic s automatickým spasováním obrázků, vhodné pro odstranění šumu nebo odstranění pohybujících se objektů. Ve zpracování RAW formátů najdou uživatelé nové parametry konverze. Mezi další novinky patří přímé skenování do PDF, podpora formátu JPEG XR, možnost připojení XMP metadat k souborům ve formátu PNG a další specifické funkčnosti.

Základní jednouživatelská licence v edici Pro stojí 1 499 Kč a za cenu 1 999 Kč získají uživatelé právo program používat až na třech počítačích v domácnosti. Významná změna cen se dotkne také licencování pro multilicenční zákazníky.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?