Hlavní navigace

AMD: O výrobu čipů ARM nemáme zájem

1. 5. 2011

Sdílet

Společnost AMD vyvrátila spekulace, že chce vyrábět tabletové procesory s architekturou ARM. Možná by ale šlo o poměrně perspektivní směr rozšíření jejího byznysu.

John Taylor, ředitel klientských produktů a softwarového marketingu v AMD, k tomu říká, že jeho firma má vlastní silnou technologii pro procesory a grafické čipy, kterou chce využít i v oblasti tabletů a nemá důvod licencovat architekturu ARM. První tabletový x86 procesor AMD by se měl na trhu objevit v příštím roce. Taylor říká, že jeho společnost vsadila na APU (Accelerated Processing Units), což jsou čipy kombinující tradiční jádra CPU a jádra GPU, schopná vysokého výkonu při paralelním zpracování dat. Otázkou je, jak si v oblasti tabletů povedou, protože zde jsou kladeny důrazy zejména na extrémně nízkou spotřebu a snadnou uchladitelnost.

Spekulace o tom, že společnost AMD by mohlo licencovat a následně začít vyrábět ARM procesory, se objevila poté, co pozvala jednoho ze zástupců této firmy, Jema Daviese, aby vystoupil na její vývojářské konferenci v červnu. Olej do ohně přilil ještě CEO ARMu Warren East, který prohodil komentář v tom smyslu, že jeho firma vidí příležitost, že by AMD mohlo v budoucnu architekturu ARM licencovat. Podle něj AMD naznačuje, že zvažuje novou strategii do budoucna a právě snaha spolupracovat s ARMem by pro něj mohla být novou příležitostí. Co se týká tabletů, v tomto segmentu se totiž x86 procesorům příliš nedaří, stejně jako je tomu i ve sféře smartphonů. Do té ale AMD zatím zjevně pronikat nechce, konkurenční Intel se sice nevzdává (viz článek Intel chce prorazit v oblasti smartphonů i bez Nokie), ale zatím žádné velké úspěchy se smartphony neslavil. Využití architektury ARM by pro AMD proto mohlo být zajímavou alternativou, jak proniknout na nové trhy.

AMD bylo již v minulosti kritizováno za laxní přístup k rychle rostoucímu trhu s tablety, který ovládl ARM a jeho čipy (resp. čipy vycházející z architektury ARM, protože společnost jen navrhuje design a prodává ostatním licence) jsou používány v drtivé většině těchto zařízení. Ať jde o iPad od Applu, Galaxy Tab od Samsungu, PlayBook od RIMu či Xoom od Motoroly. AMD i po uvedení iPadu tvrdilo, že o tablety nemá zájem a chce se soustředit na klasický trh s PC. Vývoj prvního čipu pro tablety byl ohlášen až loni v listopadu.

Co se týká zmíněného pozvání Jema Daviese, technologického viceprezidenta divize pro zpracování médií ve společnosti ARM na vývojářskou konferenci AMD, Taylor vysvětlil, že důvodem je společná vize obou společností ohledně grafických technologií.