Hlavní navigace

Benchmark DAC 1 HDR

28. 4. 2011

Sdílet

D/A převodník a předzesilovač www.panter-praha.cz, 45 480 Kč (včetně DPH) V době, kdy je převážná většina oficiálně vydávaných CD disků nekvalitně nahrána či následně zmrš...

D/A převodník a předzesilovač

www.panter-praha.cz, 45 480 Kč (včetně DPH)

V době, kdy je převážná většina oficiálně vydávaných CD disků nekvalitně nahrána či následně zmršena zvukovými „mistry“, je nejsnazší cestou ke kvalitní nahrávce internet. Výběr zvukově skvostných nahrávek je velký a za přístupné ceny. Audiofilní nahrávky lze získat v exkluzivní kvalitě, ve vyšším rozlišení než je klasický CDDA formát, případně kompresně zpracované do bezztrátového formátu FLAC. Po jejich uskladnění na HDD se jedinou smysluplnou cestou, jak je přehrát v plné kvalitě, jeví kvalitní externí D/A dekodér.
Americká firma Benchmark je specialistou na kodéry a dekodéry digitálního i analogového signálu, tedy zpracování zvuku oběma směry. Benchmark DAC 1 HDR s dálkovým IR ovladačem spojuje tři mimořádně podstatné procesy, které jsou nezbytné v každém audiofilním řetězci. Nabízí dekódování digitálního signálu na analogový, mimořádně přesný a kvalitní předzesilovač a špičkový sluchátkový zesilovač se dvěma konektory 6,3 mm jack. Základem špičkové reprodukce je přesné dekódování z digitálního signálu do analogu, na tomto poli DAC 1 exceluje, neboť je schopen pracovat ve 24 bit/192 kHz režimu, k přísunu jedniček a nul z více zdrojů má připraveno několik digitálních vstupů, jak optických, tak koaxiálních. Umí tedy mimo jiné přehrávat CD disky, neboť jsme vyzkoušeli poslat signál z CD přehrávače optickým kabelem a porovnávat rozdíly v reprodukci. Z bezpečnostních důvodů nejmenujeme značku CD přehrávače, ale nárůst kvality zvuku byl úžasný. Používat CD přehrávač pouze jako mechaniku a dekódování nechat na komponentu, která to umí – to je prostě rozumnější. Pokud chcete zjistit, co vaše reprosoustavy opravdu umí, pak si poslechněte přes Benchmark kvalitní nahrávky s vysokým datovým tokem. My jsme byli příjemně šokováni.
DAC1 HDR také vychází vstříc i notebookům, které mají jako digitální výstup pouze USB konektory, neboť z tohoto připojení umí zpracovat signál až v 24 bit/ 96 kHz. Navíc implementovaný Ultra Lock izoluje Benchmark od velkých úrovní jitteru (zkreslení vyplývajícího z časového posunu informací). Pro další funkci, tedy předzesilovače koncových zesilovačů, je Benchmark vybaven mimo jiné osazením mimořádně kvalitního potenciometru od světoznámé firmy Alps. Ten je poháněn motorem, aby bylo možné plně využít přikládaný dálkový ovladač. Předzesilovač proto lze využívat i pro špičkové koncové zesilovače a HDR-VC (High Dynamic Range Volume Control) systém z nich dostane opravdu maximum. Tato varianta má i systémovou výhodu mimořádně krátké signálové cesty analogového signálu od dekodéru k prvnímu zesílení. Vše proběhne v rámci jedné komponenty a do „koncáků“ jde již zesílený, méně choulostivý signál.
V době stoupající obliby využívání kvalitních sluchátek je nezbytná i tato možnost připojení. DAC 1 HDR nabízí dokonce dva sluchátkové výstupy 6,3 mm jack, které zásobuje speciální sluchátkový zesilovač HPA2. Ten pracuje již od nulové impedance a současně zvládá i zatížení 300 ohmů bez jakéhokoli nárůstu zkreslení, které je na rekordně nízké úrovni. Pracuje v rozsahu od 2 Hz až po 200 kHz se zkreslením menším než 0,0003% THD + N při plném zatížení. Jak jsme již předeslali, rádi jsme využili zásoby audiofilně nahrané hudby uskladněné na HDD notebooku připojené konektorem USB. Tento způsob má podle našeho mínění budoucnost, vzhledem k poklesu cen a růstu kapacit HDD. Orientace v nahrávkách je snadná, rychlost vyhledávání jednotlivých alb nemá konkurenci a po připojení DAC1 HDR máme jistotu zcela špičkové konverze hudby do analogové podoby signálu.

Přehrává: až 24 bit/192 kHz
Vstupy: USB, S/PDIF (1× toslink, 3× RCA), analog cinch
Výstupy: cinch, XLR
Rozměry: 216 × 249 × 44,5 mm
Hmotnost: 1,36 kg

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku