Hlavní navigace

Chcete pouštět Windows 11 na nepodporovaném počítači? Microsoft vám to znepříjemní

22. 3. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Téma hardwarové náročnosti Windows 11 pokračuje… A nepotěšíme vás.

Microsoft sice umožní rozjet Windows 11 na nepodporovaném hardwaru, ale bude na to uživatele průběžně upozorňovat. Aktuální preview nového buildu systému uvolněné do programu Windows Insider obsahuje vodoznak právě s touto informací, spolu s upozorněním v aplikaci Nastavení.

Hardwarové nároky Windows 11 jsou tématem od prvního představení nového systému, jakož i zdrojem mnohých kontroverzí. A to i přesto, že Microsoft z nich postupně slevil a v současnosti systém umožňuje s omezeními instalovat také na nepodporovaném hardwaru. 

Byť je zjevné, že takovému řešení zrovna nefandí. Krátce poté, co sama firma vysvětlila, jak Windows 11 na nepodporovaných počítačích rozjet, upozornila, že tyto nedostačující stroje nemusí dostávat aktualizace, a to ani některé z těch bezpečnostních. Zároveň uživatele s nepodporovaným hardwarem vyřadila z programu Windows Insider (což popravdě dává smysl).

Nechali byste se operovat robotickým chirurgem?

Aktuální krok je pokračováním stupňování tlaku na uživatele, aby své PC upgradovali. Pokud totiž nevyhovuje oficiálním požadavkům, v pravém spodním rohu uvidí vodoznak informující o tom, že systém nevyhovuje požadavkům, a odkazující pro další informace do Nastavení. 

DT24

Jde o podobný vodoznak, jaký vidí uživatelé provozující Windows bez patřičné aktivace. To v minulosti ústilo v omezení některých funkcí, například možností personalizace. Podobná opatření se s vodoznakem Windows 11 naštěstí pojit nebudou, koneckonců uživatelé si za Windows 11 zaplatí, ať už se je rozhodnou nainstalovat na jakýkoliv hardware.

Ve finále tak jde v zásadě jen o to, že nový typ vodoznaku může vizuálně rušit, není se však čeho obávat. Alespoň zatím. K tomu je třeba dodat, že instalujete-li Windows 11 na nepodporovaný hardware, činíte tak na vlastní riziko s vědomím, že nemusí vše plně fungovat. Možná je tedy na místě zvážit, zda v takovém případě raději nezůstat u Windows 10. Slouží stále dobře a podporu mají slíbenou až do roku 2025.

 

Získejte pro svůj produkt či službu ocenění IT produkt roku! Soutěž „IT produkt roku“ vyhlašuje redakce Computerworldu s cílem vyzdvihnout výrobky disponující vlastnostmi, které je významně odlišují od konkurenčních produktů stejné kategorie. Může přitom jít jak o celkově inovativní pojetí produktu, tak o jednotlivé funkční zdokonalení, výrazně zjednodušené ovládání nebo třeba o výjimečně příznivou cenu.

Soutěž probíhá ve třech samostatných kolech v kalendářním roce a každý postupující produkt či služba do jednoho ze tří finálových kol získává právo na titul IT produkt roku.

Máte-li zájem účastnit se soutěže IT produkt roku, neváhejte. Kontaktujte nás prosím na itprodukt@iinfo.cz.

O přihlášku a více informací si můžete napsat nebo zavolat na telefonech 776 204 420 nebo 604 266 707 či 725 326 893, případně na také na adrese itprodukt@iinfo.cz.

Byl pro vás článek přínosný?