Hlavní navigace

Panasonic HDC-TM900

28. 4. 2011

Sdílet

www.fotoskoda.cz, cena: 28 390 Kč včetně DPH Videokamery Panasonic patří za posledních několik let k tomu nejlepšímu, co si zapálení filmaři pro svá cestovatelská dobrodružství ne...

www.fotoskoda.cz, cena: 28 390 Kč včetně DPH

Videokamery Panasonic patří za posledních několik let k tomu nejlepšímu, co si zapálení filmaři pro svá cestovatelská dobrodružství nebo domácí oslavy mohou na trhu vybrat. Obrovský pokrok a postup v inovacích se sice v poslední době v tomto segmentu trhu poněkud zpomalil, stále je však naštěstí co zlepšovat a zdokonalovat.
Zřejmě největší novinkou, které se nám v posledních letech dostalo, je možnost natáčet ve 3D. První generace 3D kamer pro domácí uživatele, HDC-SDT750 od Panasonicu, se prodávala jako komplet i s 3D optikou, nyní je k dispozici samostatně a výrobce do svých nejnovějších modelů zabudoval její kompatibilitu. Tudíž pokud chcete kvalitní kameru a nechcete připlácet za něco, co nebudete používat, máte možnost koupit si pouze kameru – a pokud chcete zkusit 3D, dokoupíte si speciální optiku.
Hned ze začátku musíme bohužel konstatovat, že největší neduhy, které nám vadily už na prvním modelu této kamery, bohužel zůstaly. Po každém nasazení a sejmutí 3D adaptéru následuje asi 30sekundová kalibrace. Stále není možné zoomovat, jste odkázáni pouze na automatickou expozici a poloviční citlivost ISO – i když za přívětivých světelných podmínek jsou výsledky velmi kvalitní. Obraz má hloubku, barevnou sytost, i když detaily stále ještě nejsou tak výrazné jako při natáčení v klasickém 2D režimu.
Kromě nám již známé kompatibility s 3D adaptérem nepřináší HDC-TM900 tolik nového. Kamera je o něco větší a těžší než její předchůdce – má v sobě totiž zabudován 3,5palcový LCD displej, jinak je novinka téměř navlas shodná s modelem TM700. Uvnitř najdeme trojici 3,05MP CMOS senzorů o velikosti 1/4,1. Dokonce i objektiv je tentýž, 35mm širokoúhlý, s 12× optickým zoomem.
Výrobce upravil svůj digitální zoom, který nazývá „Intelligent Zoom system“. Ten nyní nabízí hodnotu 20× namísto původního 18násobného přiblížení. Oproti klasickému digitálnímu zoomu je lepší v tom, že výsledný obraz ořezává na senzoru, místo aby jej elektronicky zvětšoval, čímž se daří zachovat více detailů. Vylepšení se dočkala i stabilizace obrazu. Panasonic ji pojmenoval Hybrid OIS, přičemž zde pro lepší celkovou stabilizaci obrazu kombinuje optická a elektronická řešení. Z našeho pohledu se jedná o velmi funkční a ve srovnání s konkurencí povedené řešení stabilizace obrazu.
Co se dostupných formátů nahrávaného záznamu týče, ani tady se toho příliš nezměnilo. Můžete nahrávat ve Full HD rozlišení při 50 snímcích za sekundu, nebo do formátu AVCHD. První možnost probíhá s datovým tokem 28 Mbitů za sekundu, druhá při 17 Mbitech za sekundu. Při 17 Mbitech za sekundu se u AVCHD zaznamenává v porovnání s Full HD o něco více dat na jeden frame, ale protože Full HD nabízí dvakrát více framů za vteřinu, působí ve výsledku plynulejším dojmem. Navíc byl přidán formát iFrame, který odpovídá zhruba jedné čtvrtině Full HD, tedy 960 × 540, a je kompatibilní s počítači firmy Apple.
Kamera má zabudovaných 32 GB paměti flash, což postačí na dvě a tři čtvrtě hodiny dlouhý záznam ve Full HD rozlišení nebo až čtyři hodiny AVCHD. K dispozici je samozřejmě také SD slot pro paměťové karty. Kamera podporuje SDHC, tedy až 64 GB paměti, nemohli jsme ale bohužel ověřit, zda zvládne i nedávno oznámená 128GB média. Žádných nových manuálních funkcí se u modelu TM900 nedočkáte. Panasonic i tady vsadil na velmi šikovný prstenec na objektivu, který disponuje širokou škálou funkcí a nastavení. Po přepnutí tlačítka na straně lze prstencem měnit zaostření, vyvážení bílé barvy, spoušť a clonu. Jinak s ním samozřejmě je možné také zoomovat, nahrazuje tedy knoflík na hřbetu kamery. Spoušť můžete nastavit v rychlostech 1/8000 až 1/50 vteřiny, a v případě, že nastavíte automatickou spoušť, tak i 1/25 vteřiny. Clonu vám kamera dovolí měnit v hodnotách od F16 do F1,5.
Kromě dotykové obrazovky lze kameru ovládat tlačítky po straně LCD panelu. Kamera je vybavena vstupem pro externí mikrofon a sluchátka. Co však na přístroji nenajdete, jsou sáňky pro další příslušenství – místo nich je na straně pro připevnění sáněk a dalšího příslušenství speciální konzole standardizované velikosti.
Obrazová kvalita není žádným překvapením: je totiž vynikající. Díky stejným senzorům a objektivu jsou výsledky totožné s modelem TM700. Podání barev je velmi přesné, k ostrosti a detailům rovněž nemáme připomínek. Velmi dobrých výsledků dosahuje TM900 i za zhoršených světelných podmínek, hodnota šumu je totiž víc než přijatelná. S klidným srdcem můžeme napsat, že ve své kategorii nemá Panasonic TM900 přímého konkurenta (alespoň prozatím).

Technické parametry:

Snímač: 3MOS 1/4,1\\\" (9,15 Mpx)
Objektiv: Leica Dicomar F1.5–2.8
Průměr filtru: 46 mm
Optický zoom: 12×
Stabilizátor obrazu: ano (optický)
Záznamové médium: interní paměť 32 GB, paměťová karta SDHC/SDXC
Videozáznam: Full HD 1920 × 1080 (50p)
Fotorežim: 4 608 x 3 072 - 640 x 480
Displej: 3,5“ (460 800 px)
Digitální rozhraní: HDMI, USB 2.0
Rozměry: 66 × 72 × 146 mm
Hmotnost: 395 g (bez baterie)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku