Hlavní navigace

Soukromí si na sociálních sítích chráníme

6. 8. 2018

Sdílet

 Autor: © Andres Rodriguez - Fotolia.com
Sociální sítě jsou pro Čechy druhým světem. Chtějí být neustále online, střeží si své soukromí a rádi se pochlubí přátelům fotkami z dovolené. Vyplývá to z aktuální ankety společnosti Netbox.

Češi jsou posedlí sociálními sítěmi. Denně na nich tráví čas 8 z 10 lidí, kteří používají internet. A většinou si nevystačí jen s jednou sociální sítí.

„Náš průzkum ukázal, že tři čtvrtiny dotázaných využívají více než jen jednu. Na druhé straně necelých 5 % oslovených není na žádné sociální síti. Z pohledu popularity u nás stále kraluje Facebook, který má aktuálně přes 5,2 milionů uživatelů. Češi také s oblibou využívají kanál pro sdílení videí YouTube, dále Instragram, LinkedIn, Twitter nebo Snapchat,“ doplňuje k aktuálním výsledkům ankety Jiří Kučík, specialista internetové bezpečnosti společnosti Netbox.

Ze sociálních sítí se raději ani neodhlašujete, aby vám neunikl žádný post, like nebo tweet? Nejste v tom sami. Alespoň na jednom zařízení je pořád přihlášeno 80 % dotázaných. Když už se ze sociální sítě odhlašujeme, uděláme to nejčastěji na počítači. V anketě tuto možnost připustila téměř třetina lidí.

„Je překvapující, že se jen jeden člověk z deseti ze sociálních sítí poctivě odhlašuje. Přitom odhlášení je nejjednodušší a nejúčinnější způsob ochrany osobního profilu. Když necháte odemčený počítač, tablet nebo mobil na stole, hodně riskujete. Váš profil může někdo cizí velmi snadno zneužít a nemusíte takto přijít jen o dobrou pověst,“ varuje Kučík.

A jak jsme na tom s aktualizací hesel? Moc to neřešíme. Výsledky ankety ukazují, že například na Facebooku si mění heslo vždy po několika měsících jen každý desátý. Ještě méně je těch, kteří si mění heslo poctivě každý měsíc (0,6 %).

Zatímco s možným zneužitím odemčeného profilu nebo hesla si těžkou hlavu neděláme, na svoji zeď na Facebooku hned tak někoho nepustíme. Jen 13 % dotázaných v anketě přiznává, že má účet veřejný. Obsah tedy může sledovat kdokoliv, kdo profil na internetu najde. Kdo je hodně aktivní například ve sdílení fotek z dovolené nebo se neváhá pochlubit vybavením své domácnosti, docela riskuje. Zloději mají dokonalý přehled o tom, kdy je dům nebo byt volný. Hlídáme si také okruh lidí, kteří mohou

přidávat příspěvky na náš facebookový profil. Necelá polovina dotázaných to povolí jen sobě a přátelům a dalších 37 % dokonce jen sobě.

Ani dovolenou si většina Čechů neumí představit bez spojení s online světem. Kdo si neplatí datový tarif u svého mobilního operátora, nebo nechce plýtvat daty, přirozeně se snaží využívat veřejné WiFi sítě.

DT24

„V naší anketě se k využívání veřejných WiFi sítí na dovolené přihlásilo 81 % oslovených. Dobrou zprávou je, že lidé nezapomínají na vlastní bezpečnost. Více než polovina dotázaných neslevuje ze svých zásad – například se připojují jen na důvěryhodných místech, nevstupují do internetového bankovnictví nebo nikam, kam je potřeba zadávat heslo,“ doplňuje výsledky ankety Kučík.

Není žádným tajemstvím, že se lidé na sociálních sítích rádi chlubí. Dvojnásob to platí o zážitcích z dovolené. Více než polovina oslovených sdílí fotky z dovolené na svém profilu. Čtvrtina lidí se přiznala, že nevydrží ani do příjezdu domů a pár fotek zveřejní už z dovolené. 

Byl pro vás článek přínosný?