Hlavní navigace

Western Digital uvedl na trh dvouplotnový 640GB disk

21. 3. 2008

Sdílet

Nová řada dvouplotnových disků Caviar SE16 od společnosti Western Digital zvyšuje maximální kapacitu na 640 GB. Jedná se o disk se 16 MB cache a maximální přenosovou rychlostí 3 Gbit/sec.

Nová řada dvouplotnových disků Caviar SE16 od společnosti Western Digital zvyšuje maximální kapacitu na 640 GB. Jedná se o disk se 16 MB cache a maximální přenosovou rychlostí 3 Gbit/sec.

Podle vyjádření společnosti bude tento pevný disk vhodný pro high-performance computing a multimédia a je již od nynějška dostupný za cenu 140 dolarů. Western Digital také představil již v lednu 2008 pevný disk ze série Caviar s jednou plotnou o kapacitě 320 GB, což je zatím nejvyšší nabízená kapacita v této kategorii.

Dob Nennett, vice prezident a ředitel sekce desktopových řešení ve Western Digital, říká, že dnešní dvouplotnové disky jsou omezené maximální kapacitou 500 GB a tento nový model nabídne o 28 % vyšší kapacitu při zachování stejného designu a úložný prostor 640 GB se stane významný pro řadu uživatelů desktopů. Na tento disk se vejde například 182 800 digitálních fotografií v průměrné kvalitě, 160 000 písní v MP3, 77 hodin videa v HD rozlišení a nebo 280 hodin obrazu v DVD kvalitě. Nový disk je samozřejmě kompatibilní s Windows Vista.
Nenechte si ujít:
Výrobci pevných disků ohlašují další zvyšování kapacit

Nobelova cena za malé pevné disky

Seagate – IDE disky u nás končí

Pevné disky stále vládnou světu

Hitachi má disky pro notebooky s kapacitou 500 GB

Za zmínku stojí, že Western Digital očekává během roku 2010 dosažení kapacity až 3 TB na jeden disk a již v loňském roce tato společnost předvedla v laboratorních podmínkách zápis na magnetický povrch s hustotou 520 Gb na čtvereční palec, a to za použití vlastní techniky, postavené na metodě kolmého magnetického zápisu (PMR) a hlavičkách s technologií TuMR (Tunneling Magneto-Resistive). S touto hustotou se na jednu plotnu o průměru 3,5 palce vejde 640 GB dat.

 

Byl pro vás článek přínosný?