Hlavní navigace

EMC výrazně zrychlí analýzu big dat – pomocí řešení Pivotal HD

11. 3. 2013

Sdílet

Základem novinky je integrace databázového řešení Greenplum MPP (Massively Parallel Processing) s platformou Hadoop. Součástí produktu je technologie HAWQ, která podle dodavatele v porovnání s existujícími službami typu SQL nabízí více než 100násobné zvýšení výkonu na platformě Hadoop.

Hadoop se stala preferovaným řešením pro aplikace analýz velkých objemů dat (big data), které pracují s obrovskými úložišti nestrukturovaných dat. Je flexibilní, škálovatelná, cenově dostupná, odolná vůči chybám, uživatelé zákazníků si na ni rychle zvykají a je využívána v ekosystému, do kterého zákazníci poměrně intenzivně investují.

Zákazníci však podle EMC čelí velkému problému, který brání širokému přijetí platformy Hadoop jako jediného úložiště dat, a tím je nedostatek užitečných rozhraní a nedostupnost nástrojů nejvyšší úrovně pro business intelligence a dolování dat – komponent, které jsou důležité pro analýzy dat a vytváření datově orientovaného podniku. Tyto problémy podle EMC řeší právě Pivotal HD.

Vzhledem k využití celého spektra rozhraní SQL a tím i celého ekosystému produktů, které podporují systém SQL, nebudou již zákazníci potřebovat zástupy vývojářů, aby dokázali vytvořit řídicí panel nebo vygenerovat sestavu.

Na rozdíl od konkurenčních distribucí toho Pivotal HD dosahuje bez přesouvání dat mezi systémy nebo využívání konektorů, které vyžadují, aby uživatelé ukládali data dvakrát. Pivotal HD zjednodušuje používání platformy Hadoop, čímž rozšiřuje potenciál a produktivitu platformy a umožňuje zákazníkům využívat výhod nákladově nejefektivnější a nejflexibilnější platformy pro zpracování dat, která kdy byla vyvinuta.

HAWQ je klíčovou technologií pro Pivotal HD, nabízí mimo jiné podporu pro dynamické kanály (Dynamic Pipelining), dále optimalizátor dotazů, horizontální škálování, kompatibilitu s SQL, interaktivní dotazy, hloubkové analýzy a podporu běžných formátů Hadoop.

Pivotal HD bude dostupný od konce prvního čtvrtletí tohoto roku, a to buď jako výhradně softwarové řešení, nebo na bázi appliance.

 

Pivotal HD s technologií HAWQ podle výrobce:

  • Skutečné SQL zpracování dotazů: Díky pokročilým databázovým službám řešení Pivotal HD (HAWQ) dokážou nyní podniky využít potenciál platformy Hadoop z hlediska škálovatelnosti a funkcí úložiště odolného vůči chybám, a to na základě integrace celé řady jazyků a nástrojů pro pracovníky zpracovávající data do ekosystémů Hadoop. Díky podpoře řešení Pivotal HD pro rozhraní pro dotazy kompatibilní se standardy SQL a nástroje pro dolování dat se nyní analytici dat vyškolení na systém SQL a standardní nástroje pro BI mohou snadno připojovat k datovým sadám uloženým v systému Hadoop File System (HDFS), zadávat na ně dotazy a analyzovat je.
  • Vysoký výkon dotazů: Řešení Pivotal HD přináší na platformu Hadoop více než 10 let zkušeností v oblasti vývoje technologií pro paralelní zpracování databází, zrychlenou odezvu ve zpracování dotazů (až 600násobné zrychlení) v porovnání s aktuálními rozhraními podobnými SQL pro platformu Hadoop.
  • Podpora provozních činností: Konzola Command Center umožňuje správcům a vývojářům snadno instalovat a spravovat rozsáhlé clustery z interaktivních webových uživatelských rozhraní. V konzole Command Center je také k dispozici rozhraní příkazového řádku pro skriptování a intuitivní rozhraní API webových služeb pro programátory, kteří pomocí něj mohou provádět i složité úlohy automatizace. Pomocí konzoly Command Center mohou správci nasazovat rozsáhlé clustery, konfigurovat služby či role, spravovat služby a monitorovat úlohy a úkoly systému HDFS.

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?