Hlavní navigace

IBM mění způsob převedení webového obsahu na zvuk

27. 10. 2009

Sdílet

IBM usnadňuje převod textu webových stránek na zvuk

Nový software z dílny vývojářů IBM má revolučně změnit brouzdání po internetu prostřednictvím tzv. hlasových prohlížečů, které využívají lidé se zrakovými problémy, ale i uživatelé mobilních telefonů, na nichž je možné projíždět webové stránky jen velmi nepřehledně (kvůli malým displejům).

Software IBM, který ještě stále nedostal své oficiální jméno, provádí automaticky návrh toho, jak by měla být stránka přečtena. Jinými slovy určuje logické pořadí jednotlivých sloupců a odstavců pro přečtení hlasem prohlížeče. IBM však dává nyní webovým designérům možnost tuto sekvenci upravit tak, aby byla opravdu co nejpochopitelnější a nejlogičtější. Přeci jen uspořádání každé stránky je jiné a jen její tvůrce vždy přesně ví, jak se na ní co nejrychleji orientovat. Ukázku fungování nového programu můžete vidět na YouTube.

IBM stále nový program ještě dolaďuje a prozatím neuvedla, kdy bude nabídnut k veřejnému použití. Každopádně jde o velmi výraznou změnu pro prohlížení webových stránek pomocí hlasového browseru, které byly až doposud v mnoho případech četly text až příliš nelogicky bez návazností.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor aktuality