Hlavní navigace

Nová verze MATLAB Release 2009b

23. 9. 2009

Sdílet

MATLAB Release 2009b


Nově uvedená verze MATLAB Release 2009b přináší novinky v několika oblastech. Uživatelé, kteří pracují s rozsáhlými daty, mohou v MATLABu provádět výpočet FFT s daty většími než 2 GB, Image Processing Toolbox umožňuje zpracování libovolně velkých TIFF obrázků a Parallel Computing Toolbox obsahuje nové rozhraní pro práci s rozsáhlými daty distribuovanými napříč výpočetním clusterem. Nově je také podporována 64-bitová verze MATLABu pro MAC OS X.

Dále byla posílena podpora vícejádrových a víceprocesorových systémů. MATLAB a Image Processing Toolbox rozšířil počet funkcí využívajících implicitní multithreading a Statistics Toolbox doplnil u některých funkcí možnost využití paralelních výpočtů.

Zajímavé novinky nabízí i Simulink. V modelech lze nyní používat signály, které dynamicky mění své rozměry v čase. To je užitečné zejména v aplikacích jako je detekce objektů nebo sledování pohybu. Signály s proměnným rozměrem jsou podporovány i nástroji pro generování kódu pro embedded aplikace. Novinkou v oblasti Model-Based Design je možnost ukládání různých návrhových variant modelu a snadné přepínání mezi jednotlivými konfiguracemi. Výsledkem je dle výrobce programu lepší správa alternativních návrhů při modelování rozsáhlých systémů.

Další novinky v prostředí MATLAB R2009b:

Uživatelské rozhraní -    optimalizován prohlížeč HTML nápovědy
Fixed-Point Toolbox -    zjednodušena aritmetika s fixed-point proměnnými pomocí globálního nastavení
Mapping Toolbox -    vyhledávání a získávání geografických dat ze serverů Web Map Service
Symbolic Math Toolbox -    nyní dostupný i na platformě Windows 64-bit
Simulink Control Design -    nové bloky PID regulátorů s automatickým laděním určené do Simulinku
Real-Time Workshop Embedded Coder -    efektivnější generování kódu pro aplikace zpracování signálu

MATLAB Release 2009b nabízí úpravu a zjednodušení tří skupin produktů. Nástroje umožňující přímé nasazení generovaného kódu na různé cílové platformy byly spojeny do jednoho produktu nazvaného Target Support Package, který obsahuje Simulinkové bloky pro všechny podporované embedded procesory. Obdobně byly integrovány i nástroje, které slouží k propojení programu MATLAB & Simulink s prostředími pro vývoj embedded aplikací. Výsledkem jsou dva nové produkty - Embedded IDE Link (vývoj aplikací pro mikroprocesory) a EDA Simulator Link (vývoj FPGA/ASIC).

MATLAB, Simulink a jejich nadstavby tvoří integrované prostředí pro vědeckotechnické výpočty, modelování, návrhy algoritmů, simulace, analýzu a prezentaci dat, měření a zpracování signálů, návrhy řídicích a komunikačních systémů. MATLAB je nástroj jak pro pohodlnou interaktivní práci, tak pro vývoj širokého spektra aplikací. Typickými uživateli jsou vědečtí pracovníci a technici v telekomunikacích, energetice, automobilovém, leteckém, kosmickém a jaderném průmyslu, pracovníci v oblasti chemie, lékařství, biotechnologie, životního prostředí a dalších přírodních věd, ekonomové, ale i odborníci v sektorech obrany, finančnictví, těžkého strojírenství a podobně. MATLAB a Simulink jsou v současnosti standardem v oblasti technických výpočtů a simulací.

Na světě je provozováno více než 400 tisíc licencí, což představuje více než 1 milión uživatelů. V České republice a na Slovensku je registrováno více než 1000 licencí výpočetního systému MATLAB. Mnohé z těchto licencí jsou víceuživatelské, takže odhad počtu aktivních uživatelů výrazně přesahuje číslo čtyři tisíce.

MATLAB a jeho nadstavby jsou k dispozici prakticky pro všechny běžné počítačové platformy   Windows XP, Windows XP 64-bit , Windows Vista 32/64-bit, Windows 7 32/64-bit, Linux 32/64-bit, Sun Solaris SPARC 64-bit a Macintosh (Intel).

Minimální HW konfigurace – paměť 512 MB (doporučeno 1024 MB) RAM, 16-bit grafická karta, 680 MB diskového prostoru pro hlavní modul MATLAB.

Cena jednouživatelské časově neomezené licence základního modulu MATLAB pro Windows činí Kč 62 980 + DPH (pro školy Kč 19 980 + DPH), cena Simulinku činí Kč 95 980 + DPH (pro školy Kč 18 980 + DPH), další nadstavby lze pořídit v cenách od Kč 7 980 + DPH do Kč 470 980 + DPH. Uvedené ceny v sobě zahrnují 1 rok předplatného na nové verze produktů (update) a technickou podporu.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?