Hlavní navigace

Panasonic Lumix LX5 - kompakt se světelností f2,0

29. 7. 2010

Sdílet

Nový model LX5 přichází s celou řadou inovací - je osazen přepracovaným objektivem Leica DC VARIO-SUMMICRON se světelností f2,0 a rozšířeným ohniskovým rozsahem z původní hodnoty 24 – 60 mm na 24 – 90  mm (3,8x zoom). Inovovaný obrazový procesor Venus Engine FHD ve spolupráci s novým 10,1megapixelovým CCD snímačem podle výrobce zajišťuje rychlé zpracování snímků. Řady vylepšení se dočkalo i tělo fotoaparátu – lepší stabilitu a držení fotoaparátu má zajistit zesílený kožený grip a otočné kolečko „jog-dial“ by mělo usnadnit nastavení hodnot v manuálním režimu.

Širokoúhlý objektiv Leica DC VARIO-SUMMICRON s 3,8x zoomem (ekvivalent k 24 – 90 mm u kinofilmu) se může pochlubit hodnotou světelnosti f2,0, takže dle údajů poskytnutých výrobcem propustí přibližně dvojnásobek světla než objektivy se světelností f2,8.

Panasonic Lumix LX5

Ve srovnání s běžným 35mm fotoaparátem má podle výrobce  LX5 o 213 % širší záběr a rozdíl je citelný i při srovnání s  28mm objektivem, kde je to 136 %. Novinkou je také 10,1megapixelový CCD snímač s větším dynamickým rozsahem. Oproti svému předchůdci se údajně snímač LX5 může pochlubit o 31 % vyšší citlivostí a o 38 % vyšší saturací. Výsledkem by měla být redukce šumu při nastavení vysokých hodnot citlivosti a jemné barevné přechody s širokým dynamickým rozsahem při snímání kontrastních situací. Citlivý CCD snímač a objektiv s vysokou světelností se projeví i při natáčení videozáznamů, kde si Lumix LX5 vystačí s osvětlením na úrovni 3 luxů.

Ke kvalitě videa a fotografií nemalým dílem přispívá i poslední generace obrazového procesoru Venus Engine FHD s technologií Inteligentní rozlišení. Systém automaticky rozeznává tři aspekty obrazu – obrysy objektů, oblasti s detailní texturou a oblasti s jemnými barevnými a tonálními přechody. Obrysy systém zvýrazní, aby na snímcích lépe vynikly, také u oblastí s texturou dochází k mírnému zvýraznění detailů. V barevných a tonálních přechodech se uplatňuje vyspělý systém redukce šumu, aby přechody působily plynuleji. I přes vysoký výkon by měl být obrazový procesor energeticky nenáročný, takže lze na jedno nabití akumulátoru vyfotografovat až 400 snímků.

Lumix LX5 jistě osloví především náročné fotografy, avšak i jako HD videokamera nabízí řadu kreativních možností. V kreativním režimu umožňuje LX5 ručně nastavit clonu i rychlost závěrky. Ruční nastavení rychlosti závěrky umožňuje vytvářet speciální „dramatické“ efekty a je vhodné pro záznam rychle se pohybujících objektů. Také při natáčení videa je k dispozici zoom. Záznam se ukládá v datově úsporném formátu AVCHD Lite v HD rozlišení 1280 x720 bodů, který zabere poloviční prostor než video stejné kvality ve formátu Motion JPEG.

Lumix LX5 má 3palcový (7,62cm) inteligentní LCD panel s 460 000 body. Jas panelu se upravuje automaticky (celkem má 11 úrovní) v závislosti na intenzitě okolního světla. Kompaktní fotoaparát Panasonic Lumix DMC-LX5 bude v prodeji od začátku podzimu 2010.

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?