Hlavní navigace

Canon PowerShot SX30 IS s 35x optickým zoomem

16. 9. 2010

Sdílet

Canon uvádí na trh nový PowerShot SX30 IS - fotoaparát s 24mm ultraširokoúhlým objektivem s 35x optickým zoomem. Nový model v nabídce výrobce nahradí fotoaparát PowerShot SX20 IS. PowerShot SX30 IS dovoluje plně manuální ovládání, záznam videa v HD kvalitě a poskytuje kreativní a automatické fotografické režimy. Designové prvky, jako je variabilně nastavitelný LCD displej s úhlopříčkou 6,8 cm (2,7") a patice pro příslušenství, pak uživatelům umožňují  pořizovat záběry z nejrůznějších úhlů a používat fotografické příslušenství Canon.

PowerShot SX30 IS

Snímač fotoaparátu nabízí rozlišení 14,1 megapixelů, díky němuž lze z pořízených záběrů tisknout fotografie velkých formátů – až A2+. Objektiv s 35x optickým zoomem pak nabízí rozsah ohniskových vzdáleností od 24 mm do 840 mm (ekvivalent pro 35mm film).

Konstrukce objektivu zahrnuje mnoho speciálních optických členů, včetně UD členu (Ultra-low Dispersion) a Hi-UD členu, které podle výrobce potlačují výskyt vad způsobených světlem a starají se o zachování vysoké kvality obrazu v celém rozsahu zoomu. Objektiv s tak velkým rozsahem zoomu však může působit problémy při snímání za slabého světla a s použitím závěru rozsahu zoomu bez stativu. Proto Canon tento model vybavil  optickým stabilizátorem obrazu (IS), který kdy použil ve svých kompaktních fotoaparátech a který dovoluje prodloužení expozičních časů až o 4,5 kroku nastavení. Tento systém plovoucích optických členů (s posunem optických členů) dokáže minimalizovat rozmazání snímků při snímání s velkým přiblížením a v situacích, kdy nelze fotografovat s krátkými expozičními časy.

Nová pomocná funkce Zoom Framing Assist uživatelům pomáhá se sledováním vzdálených nebo pohybujících se objektů při snímání s mimořádně velkým přiblížením, při němž se může stát, že jim objekt zmizí. Stisknutí speciálního tlačítka funkce Zoom Framing Assist zajistí zasunutí objektivu na jednu ze tří předem nastavených pozic, čímž uživateli nabídne zobrazení větší plochy snímané scény a pomůže mu najít ztracený objekt – původně zvětšený záběr pak fotoaparát označí obdélníkem. Poté, co uživatel objekt znovu nalezne a umístí jej do zobrazeného obdélníku, stačí stisknutí tlačítka povolit a objektiv se zase rychle vysune do dřívější polohy s velkým přiblížením a fotograf může pokračovat ve snímání s původním nastavením objektivu.

PowerShot SX30 IS nabízí také funkci natáčení HD videa (720p) se záznamem stereofonního zvuku a možností použití celého rozsahu optického zoomu, kterou uživatelé mohou aktivovat stisknutím speciálního tlačítka, jež jim dovolí rychlé přepínání z režimu fotografování na záznam videa a zpátky. Během natáčení videa lze blokovat nebo upravovat zaostření a expozici a speciální režim dynamické stabilizace obrazu Dynamic IS se stará o potlačení účinků roztřesení fotoaparátu způsobeného pohyby fotografa při filmování. Režim Smart Auto, který je k dispozici i pro natáčení videa, dokáže rozpoznat 21 různých typů scén, kdy snímanou scénu automaticky analyzuje a na základě získaných výsledků pro ni vybere nastavení pro získání optimální expozice. Z pořízených snímků se pak uživatelé mohou těšit při jejich prohlížení na HDTV, k němuž lze fotoaparát připojit přes port HDMI-mini.

Další možnosti pro uplatnění tvůrčího potenciálu uživatelům poskytují například funkce Efekt rybího oka, Efekt miniatury, Plakátový efekt a Velmi živé barvy. Režim Efekt miniatury lze také používat při záznamu videa, kdy natáčením scény nižší snímací frekvencí 6, 3 nebo 1,5 sním./s vznikne efekt vysokorychlostního časosběrného filmu s objekty, které vypadají jako zmenšené modely.

Tento model také umožňuje použití funkcí Eye-Fi connected, čímž dovoluje vzdálené nahrávání na webové stránky pro sdílení snímků. Uživatelské rozhraní fotoaparátu obsahuje samostatnou oblast Eye-Fi. Při přenosu snímků přes kartu Eye-Fi je deaktivována funkce automatického vypnutí přístroje.

PowerShot SX30 IS – hlavní vlastnosti a funkce:

•    Ultraširokoúhlý objektiv s 35x zoomem
•    Optický stabilizátor obrazu (prodloužení expozičních časů až o 4,5 kroku), USM, VCM
•    Snímač CCD s rozlišením 14,1 Mpix
•    Výklopný LCD displej s úhlopříčkou 6,8 cm (2,7"), elektronický hledáček
•    HD video, HDMI
•    Režim Smart Auto
•    Manuální režimy, režim Nízké osvětlení a funkce Efekt miniatury pro záznam videa
•    Pomocná funkce Zoom Framing Assist
•    Režim Servo AF/AE
•    Široký systém příslušenství

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?