Hlavní navigace

Vyzkoušeli jsme: Microsoft Surface Pro 12.3

6. 6. 2019

Sdílet

Věděli jste, že dnes tolik populární koncepce přenosných počítačů dva v jednom vlastně vychází z dílny Microsoftu?

Takovým typickým příkladem je Microsoft Surface Pro 12.3, pěkný kousek hardwaru, který vypadá trochu jako tablet s připojenou semišovou klávesnicí. Ve skutečnosti je to plnohodnotný přenosný počítač s výkonným procesorem a plnohodnotným operačním systémem.

Microsoft při výrobě produktů řady Surface vymyslel spoustu netradičních řešení, která si však nepatentoval. Nechal je k volnému využití jinými výrobci. Řadu Surface tak firma používá jako referenční zařízení, kde demonstruje schopnosti svého softwaru. Jenže od referenčních zařízení se Surface trochu posunul a patří k vyhledávaným přístrojům, protože opravdu nabízí vysokou kvalitu. Donedávna tu dokonce Surface neměl ani oficiální prodejní kanál a prodejci ho dováželi v šedivém dovozu z Polska. To se už změnilo a Surface má oficiální distribuci, i když zatím jenom pro podnikovou sféru.

Samotný Microsoft Surface Pro 12.3" je zařízení 2v1 s oddělitelnou klávesnicí, která neobsahuje žádnou elektroniku, funguje jen jako kryt monitoru a klávesnice. Vše podstatné je pod displejem.

Z toho vyplývá zajímavá, ale třeba pro mne nepříliš praktická konstrukce, kdy klavesnice nenabízí displeji žádnou oporu. Tu musí dodávat stojánek, který samozřejmě neumí podržet displej v úhlu ostřejším než cca 95 stupňů a k většímu otevření zase potřebuje pevnou podložku. Není to tedy stroj, se kterým byste mohli pracovat na kolenou nebo v leže na hrudníku.

Za pohoršení také stojí fakt, že přístroj vůbec není vybaven USB-C portem. Nabíjení je přes obskurní konektor Surface Connect, a pak už tu máme jen jeden regulérní USB 3.0 port a mini DisplayPort. Trochu chudší výbava ale to jsou asi tak jediné dvě výhrady, které lze k Microsoft Surface Pro 12.3 vznést. A vlastně ještě možná výtku, že v prodejním balení není Surface Pen, se kterým se dají dělat opravdu psí kusy.

Jinak Surface Connect je víceúčelový port, který po připojení dokovací stanice udělá z počítače regulérní stolní počítač, ale kdo proboha stojí o další konektor?

Microsoft Surface Pro se obecně dobře používá, drží i při prezentacích. Odmoderoval jsem s ním několik konferencí a posloužil velmi dobře jako nápovědné zařízení. I na delší cesty je to dobrý společník. Nemluvě samozřejmě o práci – tu odvede skvěle. A vydrží i celý den, takže klidně nabíječku můžete nechat doma.

Cena je vyšší, ale zase získáte zajímavý, neotřelý a velmi výkonný počítač, který vás bude spolehlivě doprovázet nejen n cestách, ale s přehledem postačí i v kanceláři ke všem běžným činnostem.

 

Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?